Mrtvých na přejezdech přibývá, nové kamery budou pokutovat hříšníky

Případů srážek vozidel s vlakem na železničních přejezdech stále narůstá. Jen v loňském roce se stalo 181 nehod, při kterých zemřelo 40 lidí. Jako ukázkový případ uveďme středočeské Neratovice, kde před časem během jednoho týdne došlo ke dvěma nehodám. To se má nyní podle Správy železnic změnit.

Správa železnic už v květnu spustila provoz další inteligentní kamery na železničním přejezdu v Uhersku. Kamera provádí automatický monitoring přestupků řidičů. Po pilotním projektu v Úvalech u Prahy před více než dvěma lety tak začal fungovat druhý přístroj na přejezdu v Uhersku.

Na trati Poříčany – Nymburk je šest železničních přejezdů bezpečnějších

„Záznamy z tohoto zařízení budou pomáhat ve správním řízení vedeném proti hříšníkům Policií České republiky. V krajním případě tak může neukázněný řidič přijít o řidičský průkaz. Nejedná se o represivní, ale preventivní krok, k němuž nás vede stále vysoký počet velmi neukázněných řidičů riskujících na přejezdech. O tom, že se nejedná o skrytou šikanu řidičů, svědčí i fakt, že seznam přejezdů, kde budou tato zařízení fungovat, je veřejně dostupný,“ vysvětlil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Pokutovat už půjde

Záznamy ze stávajících kamer na přejezdech totiž až doposud neumožňovaly přímo pokutovat chybující řidiče. To se však nyní změní. Nový systém umí nejen monitorovat dění na přejezdu, ale současně výstup z něj dokáže pokutovat hříšníky za volantem.

Nehoda sanitky a vlaku, převážený pacient zemřel

„Kamerové systémy mohou být v rámci dohody a spolupráce s příslušnou obcí doplněny i o radar, který bude v době klidového režimu přejezdu zaznamenávat překročení nejvyšší povolené rychlosti při průjezdu silničních vozidel,“ uvedl šéfredaktor časopisu Železničář Petr Slonek.

Osazeno několik přejezdů za 5 milionů

Popsaná technologie se realizuje na 14 přejezdech, převážně na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Ostravou, a také na vybraných regionálních tratích, například Žďárec u Skutče – Svitavy.

Praha má strategii rozvoje železnice, vzniknou zastávky i tratě

Na zmíněném přejezdu v Uhersku začal systém fungovat už v květnu. Na zbylých přejezdech se budou kamery aktivovány ve druhé polovině července. Celkové náklady projektu včetně softwarového vybavení, přesáhly částku pěti milionů korun.

„Druhá fáze instalace těchto inteligentních kamer, při níž se vybaví zcela novým zařízením dalších 16 přejezdů po celé ČR, se s ohledem na náročnou přípravu uskuteční do konce příštího roku,“ dodává Slonek.

Dnes, 10:20
Pražská defenestrace se v roce 1618 obešla bez obětí na životech. Proč tomu tak bylo,...
Dnes, 08:11
Česká výtvarnice založila v roce 1910 v Jindřichově Hradci textilní dílnu a vyráběla zde jak...
Včera, 17:33
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dopravní nehoda u Žežic
Včera, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Včera, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Včera, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Včera, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Včera, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Včera, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
22.9.2020
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Reklama