• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Muchova stezka se po roce opět otevírá. Výstava Mucha a fotografie: Osobní vize představuje Muchu jako geniálního fotografa

  17.5.2024
  Doris Drienová
  Komerční sdělení

  V roce 2024 představí Nadace Mucha pětidílnou výstavu Mucha a fotografie: Osobní vize, třetí díl cyklu „Muchova stezka“.

  Muchova stezka 2024 objeví Alfonse Muchu (1860 – 1939) jako geniálního fotografa a bude poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.

  V loňském roce se série výstav Alfons Mucha: Květinové světy věnovala Muchovým ikonickým dílům s květinami, které jsou jednou z nejcharakterističtějších součástí Muchova grafického stylu, jenž se stal synonymem secese v Paříži Belle Époque.

  Mucha: od amatérského fotografa po mistra fotoaparátu

  V 80. letech 19. století se díky zavedení technologických vymožeností, jako např. lehkých ručních fotoaparátů a želatinového stříbra, fotografie stala podstatně dostupnějším médiem pro amatérské fotografy. K této první generaci, která se nechala inspirovat tímto vývojem, patřil i mladý Alfons Mucha. V té době byl Mucha studentem na mnichovské Akademii výtvarných umění a vypůjčeným fotoaparáte pořídil své první fotografie. Jsou na nich krajinky, pouliční scény z okna jeho bytu a portréty přátel. Tyto fotografie dokládají Muchův zájem o zachycení rušného života, který ho obklopoval. Muchova fotografická tvorba se v Paříži dramaticky rozrostla, a to zejména v období po zakoupení prvního fotoaparátu na počátku 90. let 19. století. Fotografie se pro něj stala každodenní záležitostí, a to nejen jako dokumentace jeho ateliérových modelů a jako doplněk jeho předběžných skic, ale také k experimentování se světlem a stíny a k prozkoumávání nových pohledů na svět. V tomto období začal Mucha také vytvářet inscenované fotografie pro své knižní ilustrace, kdy jeho přátelé a modelky pózovali jako postavy příběhů. Tato část jeho fotografií tvoří důležitou součást jeho uměleckého dědictví a dokládá jeho divadelní přístup k tvorbě, který vyvrcholil v jeho pozdním mistrovském díle Slovanská epopej.

  Nadace Mucha se dnes stará přibližně o 2 500 jeho fotografií. Dochovaly se jako dobové tisky nebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu a pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen studiové modely, snímky své rodiny a přátel, portréty, krajinky, přírodní a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie (mise-en-scène).

  Kurátorkou výstav je Tomoko Sato, autorka všech velkých expozic a projektů Nadace Mucha za posledních 30 let nejen v České republice, ale také ve světě. Podle názoru rodiny Johna Muchy se jedná o nejvýznamnějšího znalce života a díla Alfonse Muchy na světě. Tomoko Sato vystudovala Manchesterskou univerzitu a působí v Cambridge.

  “Jak ukázala předchozí série, výstavy Nadčasový Mucha: Propojení světa (2022) a Alfons Mucha: Květinové světy (2023), Mucha byl předním představitelem secese, známý především svými plakáty a širokou škálou dekorativních prací, které vytvořil v Paříži koncem 19. století. Méně je však známo, že Mucha se začal věnovat fotografii dlouho předtím, než se v hlavním městě Francie proslavil, a tato vášeň jej pronásledovala až do závěrečné fáze jeho umělecké kariéry ve 30. letech 20. století,” uvádí Tomoko Sato, kurátorka výstavy a Nadace Mucha.

  Výstava Mucha a fotografie: osobní vize představí na 120 fotografických děl, dále také ikonické plakáty Alfonse Muchy, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy z rodinné Muchovy sbírky a navštíví celkem šest míst: Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou na jižní Moravě, zámek Zbiroh v Čechách a Piešťany na Slovensku. Tato místa mají zvláštní vazby na život a umění Alfonse Muchy.

  „Výstavy na Moravě pro mě mají speciální význam a Muchova stezka, která propojuje místa, kde Alfons působil, je pro mě osobně velice důležitá. Neskutečně mě těší velký zájem o Muchovu stezku a velice mile nás překvapila vysoká návštěvnost v Piešťanech, v prvním zahraničním zastavení Muchovy stezky,“ říká John Mucha, vnuk Alfonse Muchy.

  Jako každý rok jsou pro děti a studenty připravené omalovánky a zábavnou formou připravený příběh Alfonse Muchy. Pro učitele jsou připraveny pedagogické materiály.

  Představování Alfonse Muchy dětem a mladým lidem je pro nás nesmírně důležité. Prostřednictvím Alfonsova příběhu úspěchu se snažíme předat myšlenku, že pokud máte sen, cíl, vášeň a k tomu tvrdě pracujete, tak uspějete. Stejně, jako chudý kluk z jižní Moravy“ dodává Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy a výkonný ředitel Nadace.

  Minulý rok si výstavu z cyklu Muchovy stezky nenechalo ujít 70 000 návštěvníků v České republice a 30 000 návštěvníků na Slovensku.

  Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a formálně byl potvrzen Memorandem o spolupráci při prezentaci odkazu a díla Alfonse Muchy a spojuje místa významně spojená s životem umělce. Stalo se tak během slavnostního večera k návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova 10. září 2021.

  Signatáři dokumentu byli:

  Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje

  Milan Buček, starosta Ivančic Milan Buček

  Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova, senátor za obvod č. 54 – Znojmo

  John Mucha, prezident Nadace Mucha

  Dalšími členy projektu se stali město Mikulov, městys Hrušovany nad Jevišovkou a městys Doubravice nad Svitavou.

  V roce 2023 přivítala Nadace Mucha první zahraniční členy:

  Mesto Piešťany

  Trnavský samosprávny kraj

  Slovenské liečebné kúpele Piešťiany, a.s.

  V letošním roce s k Muchově stezce připojí:

  Zámek Zbiroh

  Město Brno

  Ambicí projektu je širší zapojení míst spojených s životem a dílem Alfonse Muchy po celém světě.

  Výstavy budou k vidění do 31. října 2024. Výstavy Mucha a fotografie: Osobní vize představí celkem 120 fotografií, dále ikonické plakáty, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy Alfonse Muchy.

  www.muchovastezka.cz

  Nadace Mucha je nezávislá, obecně prospěšná společnost s mezinárodní působností založená v roce 1992 vnukem malíře Johnem Muchou a snachou Alfonse Muchy Geraldine Thomson Mucha. Cílem Muchovy nadace je chránit a zachovat rodinnou sbírku, která je největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě a propagovat dílo Alfonse Muchy. V průběhu let Nadace Mucha uspořádala více než 50 výstav po celém světě, na kterých se více než 6 500 000 návštěvníků seznámilo nejen s dílem Alfonse Muchy, ale také s českou kulturou. Nadace Mucha je mezinárodně uznávaná jako autorita života a díla Alfonse Muchy. Prezidentem správní rady nadace je John Mucha. Výkonným ředitelem nadace je syn Johna, Marcus Mucha.

  Zdroj: TZ Nadace Mucha


  Témata:

  Nepřehlédněte