Multikomoditní sběr, tedy společný sběr více druhů odpadu do jedné nádoby, se v České republice postupně rozšiřuje. Tento systém může občanům ulehčit třídění, protože snižuje počet košů na odpad v domácnosti a zároveň přispívá k efektivnějšímu využití veřejného prostoru.
Některé obce zavedly, nebo plánují zavést, multikomoditní sběr odpadu z praktického důvodu úspory prostoru v ulicích, jiné třeba kvůli ekonomickým přínosům. Tento systém může totiž pomoci šetřit nemalé náklady na svoz odpadu. Je vhodný zejména pro komodity, jako jsou nápojové kartony a plechovky, kterých se v komunálním odpadu objevuje zatím méně.
Jak společný sběr funguje?
Před zavedením tohoto systému by obce měly vše pečlivě projednat se svozovou společností, ideálně i s dotřiďovací linkou. Někdy totiž může být obecní záměr omezen technickými nebo kapacitními možnostmi dotřiďovací linky, která je klíčová pro následné dotřídění jednotlivých druhů odpadu.
Další podmínkou pro efektivní fungování multikomoditního sběru je dostatečné informování občanů o této možnosti a podrobné vysvětlení nového systému třídění domovního odpadu. Nádoby na multikomoditní sběr by měly být opatřeny návodnými samolepkami, které jasně označují, jaké odpady do nich patří. Obsah těchto nádob je pak svážen na dotřiďovací linku, kde je roztříděn podle jednotlivých komodit. Ty jsou následně slisovány do balíků, které putují ke zpracování do specializovaných zařízení.
V převážné většině se společně více druhů odpadu sbírá do žlutých kontejnerů jako směs převládajícího plastového odpadu s nápojovým kartonem, případně kovy. K nejrozšířenějším kombinacím multikomoditního sběru odpadů patří:
- plast a nápojové kartony
- plast, nápojové kartony a kovy
- plast a kovy
- papír a nápojové kartony

Jak poznat, že do jedné nádoby lze sbírat více druhů odpadu?
Barevné nádoby určené pro společný sběr více druhů odpadu bývají zpravidla označeny návodnými nálepkami, které občanům jasně napoví, jaké odpady do nich mohou třídit. Je proto důležité řídit se těmito pokyny, aby následný proces dotřídění na linkách a další využití odpadů mohly probíhat hladce a efektivně. Pokud si občané nejsou pravidly třídění v místě svého bydliště jisti, mohou informace vyhledat na obecních či městských internetových stránkách, v obecním zpravodaji nebo se doptat přímo na obecním či městském úřadě na příslušném odboru.
Kam s větším množstvím tříděného odpadu?
Pokud občané nashromáždí větší množství tříděného nebo jiného odpadu, je vhodné jej odevzdat ve sběrném dvoře. Případně jej mohou předat do výkupen komunálního odpadu, kde za něj mohou získat finanční odměnu, jejíž výše se obvykle odvíjí od momentální situace na trhu s druhotnými surovinami (typicky u papíru a kovů).
Aplikace Kamtřídit.cz jako pomocník při třídění
Při třídění může být dobrým pomocníkem také aplikace Kamtřídit.cz s interaktivní mapou sběrných míst na tříděný odpad v České republice. Pomůže nejen s nalezením nejbližších barevných kontejnerů a sběrných dvorů, ale funguje i jako praktický průvodce správným tříděním odpadu. Aplikace je zdarma dostupná pro iOS i Android. Hodí se nejen v běžném životě, ale i při výletech nebo na místech, kde nejste obeznámeni s lokálními sběrnými místy. Více informací najdete na kamtridit.cz.
Zdroj: EKO-KOM