Muzeum Blanenska dokončuje novou stálou expozici o Moravském krasu

23.1.2022
Jan Štoll

Pracovníci Muzea Blanenska dokončují přípravy nové stálé expozice, která se bude věnovat Moravskému krasu. Přístupná bude v druhé polovině února. Návštěvníkům představí například objevitele jeskyní či některé nálezy. Má název Obrazy z Moravského Švýcarska, jak se v minulosti krasové krajině říkalo. 

Moravský kras je zásadním tématem, kterým se Muzeum Blanenska zabývá. Máme ve sbírce spoustu unikátů, jako jsou přírodniny, speleologické mapy a další exponáty. Stálá expozice Obrazy z Moravského Švýcarska částečně nahradí dosavadní výstavu Objevitelé Moravského krasu, která je umístěná ve sklepení zámku. Rozšíří se ještě o prehistorii regionu od prvohor až pro čtvrtohory, uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Nová stálá expozice najde své místo ve třech komnatách v prvním patře zámku. Návštěvníkům postupně představí badatele a objevitele Moravského krasu, a to od Jindřicha Wankla, přes Martina Kříže a Karla Josefa Mašky až po Jana Kniese či Karla Absolona.

Návštěvníci uvidí například originální zuby a kosti mamuta, kostru jeskynního medvěda zapůjčenou z Moravského zemského muzea nebo unikátní 3D tiskovou kopii kostry jeskynního lva. Chybět nebude ani potápěčský skafandr Dräger, který Karel Absolon využíval k průzkumu Horního jezírka v Macoše a toku Punkvy v Punkevních jeskyních, uvedla ředitelka.

Ve výstavních místnostech budou i nerosty, horniny a zkameněliny. Součástí nové stálé expozice pak budou i originální malby a velkoplošné grafiky. Muzeum si je nechalo vyhotovit u umělců, kteří se věnují paleologickým rekonstrukcím, jako jsou Petr Modlitba, Pavel Dvorský, Adam Kašpar a Jiří Svoboda.

Vhodná bude i pro děti. Průvodcem expozicí bude Jindřich Nickamínek. U každého tématu děti najdou zásuvky s interaktivními prvky, například si poslechnou příběhy, prolistují knihy nebo osahají kosti a kameny, doplnila Komínková.

Vernisáž je v plánu 24. února. V posledních letech se jde o třetí novou stálou expozici. Muzeum už otevřelo stálé výstavy Cesta do pravěku Blanenska a Blanenská umělecká litina. Do budoucna jsou v plánu ještě nové expozice věnované měřicí technice a olomučanské keramice.

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte