• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Muzeum pražského vodárenství v Podolí se na jeden den otevírá veřejnosti

  19.3.2023
  Doris Drienová

  U příležitosti nadcházejícího Světového dne vody se v neděli tradičně koná den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně. Vstup je zdarma. Na prohlídky, které se po skupinách uskuteční každou celou hodinu od 09:00 do 17:00, byla nutná registrace. Novinkou je tento rok doprovodný program na nádvoří vodárny, který je přístupný bez registrace. Akci pořádají Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

  V doprovodném programu zaměstnanci PVK předvedou recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace, mobilní redukční ventil umožňující náhradní zásobování pitnou vodou, simulátor mobilního dochlorování či práci pátračů hledajících skryté úniky vody. Zajímavá místa pražského vodárenství si bude možné prohlédnout pomocí 3D brýlí, uvedli organizátoři.

  Památkově chráněná Podolská vodárna byla postavena podle návrhu architekta Antonína Engela, stavba začala v roce 1922 a do provozu byla uvedena v roce 1929. Její provoz ukončily v roce 2002 ničivé povodně. Od té doby sloužila pouze jako záložní zdroj. V roce 2021 po modernizaci začala opět dodávat pitnou vodu Pražanům.

  Historie Muzea pražského vodárenství se píše od roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se muzeum přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 metrů čtverečních, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

  Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby císaře Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí vytvořeného českým vynálezcem Josefem Božkem. Dětem expozice nabízí interaktivní hry na dotykových obrazovkách.

  Světový den vody se slaví 22. března od roku 1993. Datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte