Jízdní oddíl městské policie v Pardubicích pořídí dalšího koně do služby. Sedmnáctiletý Monty, který byl nejstarším služebním koněm, nedávno náhle uhynul. Strážníci za něj budou hledat náhradu. Zatím jsou ve službě tři starokladrubští vraníci. Čtvrtého si strážníci vyberou v hřebčíně ve Slatiňanech.
„Stav našich stájí se dostal na tři koně. S kolegy a s vedením města máme projednáno, že budeme pořizovat nového koně. Kolegové budou vybírat vhodného koně pro službu, nějakou dobu to potrvá, než se najde vhodný adept. Není to jako pořizovat si auto,“ řekl velitel městské policie Jan Halda. Kůň stojí desítky tisíc až statisíce korun, dodal.
V Pardubicích slouží starokladrubští vraníci, kteří jsou impozantní svým vzhledem a budí respekt. Pro policejní práci se hodí i svojí povahou. V ulicích města začínají pracovat, když jim je kolem pěti let. „Potřebujeme klidné koně, měli by být učenliví. K nám přichází, když už mají základní výcvik pod sedlem, umí klusat, jít krokem, cválat, to by měli zvládat bravurně,“ řekl strážník Jaroslav Kadavý z jízdního oddílu.
Strážníci pak koně cvičí na městský provoz, který je hlučný a nepředvídatelný. Pořizují si valachy, kteří jsou klidnější a lépe se s nimi pracuje než s hřebcem nebo kobylou. Nováček po policejním výcviku pak chodí do terénu se starším koněm, aby se od něj dál učil.
„Kůň není zvyklí na ruch města. Kubovi vadily tykadla na trolejbusech, když rachtala, toho se docela bál, po tréninku už to zvládá bravurně. Kdybychom měli divocha, nepřipadá v úvahu s ním vyjet do ulic,“ řekl Kadavý.
Koně musí být zároveň musí být vstřícní k lidem, strážníci se potkávají třeba s dětmi z mateřské školy a ty koně hladí, dodal Halda.
Městská policie má jízdní oddíl od roku 2002. Služebně nejstarší je kůň Kuba, mladší jsou Bohoušek a Fanda, které si policie pořídila v roce 2022. Pardubice jsou spolu s Prahou a Ostravou jedním ze tří měst v České republice, kde městská policie má i jízdní oddíl. Koně slouží také u státní policie.
Zdroj: ČTK