• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na české weby v souvislosti s volbami opět zaútočili hackeři z Ruska

  27.1.2023
  Doris Drienová

  Na některé české weby související s prezidentskými volbami opět zaútočili ruští hackeři v čele s hackerskou skupinou NoName057(16). Napadli mimo jiné stránky prezidentského kandidáta Petra Pavla, serveru Hlídač státu nebo ministerstva zahraničí. Útoky mohou pokračovat i o víkendu a zaměřit se na weby informující o výsledcích voleb. Uvedla to v pátek bezpečnostní firma Check Point. Vyjádření správců stránek Pavla a ministerstva se zjišťuje.

  Web Hlídač státu v pátek dopoledne na twitteru oznámil, že čelí DDoS útoku souvisejícím s prezidentskými volbami a web může být obtížněji dostupný nebo zcela nedostupný. „Daří se nám většinu útoků odrážet a web běží. Bohužel ale nemůžeme v dalších 24 hodinách kratší výpadky vyloučit. Součástí obrany je i omezení přístup na web ze zahraničí. Až to půjde, toto omezení zrušíme,“ uvedl web.

  Podobné kyberútoky provázely i první kolo voleb. „Ruští hackeři znovu používají především demonstrativní DDoS útoky, které dočasně vyřadí webové stránky z provozu. Není proto důvod k nějaké zásadní panice nebo obavám z ovlivnění výsledků voleb, neboť takové útoky bychom mohli přirovnat například k protestnímu pochodu před budovou ministerstva, který dočasně zhorší přístup do budovy. Ale je potřeba se zároveň připravit i na sofistikovanější hrozby,“ uvedl regionální ředitel Check Pointu Miloslav Lujka.

  Podle Lujky lze očekávat, že kyberzločinci ještě neřekli poslední slovo a s útoky budou pokračovat. Mohou se také během víkendu zaměřit na weby informující o výsledcích voleb. „Síla a úspěch útoků souvisí i s finančními odměnami ve výši 6500 až 25.000 Kč, které nejaktivnějším hackerům rozdává právě proruská skupina NoName057(16). Kromě vládních a kandidátských webů se kyberzločinci zaměřují i na další významné české společnosti,“ dodal Lujka.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte