Na místě bronwfieldu Modřanských strojíren vznikne nová obytná čtvrť

31.7.2020
Fefík

Projekt vyžaduje změnu územního plánu, který zde původně počítal s nerušící výrobou. Developer se proto ve smlouvě zavázal k příspěvku Městské části Praha 12 ve výši 1 500 korun za každý metr čtvereční. Z velké části naplní tento svůj závazek nefinančně. V nové čtvrti postaví mateřskou školku, dětské hřiště a bezúplatně převede vybrané pozemky pro vybudování tramvajové trati, která povede středem nové čtvrti.

„Při jednání s Central Group pro nás bylo nejdůležitější, aby návrh nové čtvrti vycházel z územní studie Komořany, na které se podíleli zdejší občané. Což se podařilo,“ říká Jan Adamec, starosta Prahy 12.
„Příspěvek 1 500 korun za každý metr čtvereční hrubé podlažní plochy požadujeme po každém developerovi, pokud se v místě výstavby změní územní plán,“ dodává místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Pražané i motýle můžou mít radost! Stromovka získala květinové záhony jak z první republiky

Nová čtvrť o rozloze 9 hektarů vznikne v brownfieldovém areálu bývalých Modřanských strojíren. Vedle 850 nových bytů počítá projekt s vybudováním náměstí a veřejného parku. Středem čtvrti povede nová tramvajová trať, podél níž budou situovány obchody, služby a restaurace. Zástavba nebude vysoká. Převážně pětipodlažní domy se budou směrem k lesu na severu nové čtvrti ještě snižovat. Se stavbou za téměř 5,5 miliardy korun chce Central Group začít v roce 2024, dokončení výstavby je plánováno na rok 2030.

V současné době se projednává změna územního plánu. Prodloužení tramvajové trati z Modřan do Komořan nedávno schválil Magistrát hl. města Prahy. Přípravou zadání studie výstavby tramvajové trati byl pověřen Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Na základě tohoto zadání studii do konce roku 2021 zpracuje Dopravní podnik hl. města Prahy.

mo2
(Praha 12)


Nepřehlédněte