mapa regionů
zavřít mapu

Pražská Smíchovská střední průmyslová škola nabízí službu pro školy a učitele ve spolupráci se zřizovatelem Prahou a MŠMT. Ode dneška je k dispozici webová stránka UČÍME.DIGITÁLNĚ a také internetové RÁDIO ÁMOS.
„Naše IT oddělení vedené naším absolventem Ing. Janem Černohorským připravilo základní analýzu prostředků a metod digitálního vzdělávání v České republice, kterou bude dále doplňovat a rozšiřovat. Také jednáme s poskytovateli služeb o informacích pro učitele, připravujeme ukázky vzorových hodin a také rozhovory s poskytovateli služeb i jejich uživateli. Rovněž je naše IT oddělení s našimi absolventy a studenti připraveno některým školám pomoci jimi vybraný systém pro on-line výuku u nich nainstalovat,“ říká ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.
„S ohledem na krizovou situaci se objevilo mnoho rychlých a na první pohled bezplatných řešení. Doporučujeme však školám, aby dostatečně zvážily výběr jedné či více technologií pro online výuku a ideálně se zaměřily na již školou používané technologie, jejichž plnou funkcionalitu školy ne vždy využívají. Jde především o dobu po skončení krize, aby pak školy nestály před problémem, jak danou službu zaplatit či jak a kam přesunout data, která během krize ve vybrané službě vznikla,“ upozorňuje vedoucí IT oddělení Smíchovské SPŠ Jan Černohorský a dodává: „Pro Smíchovskou SPŠ nasadilo IT oddělení volně dostupný a jednoduchý systém videokonferencí nevyžadující žádné platby, registraci ani instalaci specifických aplikací, klientů, na straně uživatele. Systém podporuje pouze přenos videa, zvuku, chat a sdílení obrazovky. Počet účastníků konference není omezen. Ve spojení s již používaným systém Bakaláři nám tento konferenční systém doplnil chybějící místo v komunikaci mezi studenty a učiteli a umožňuje nám reagovat na současnou krizovou situaci, a to bez většího zatížení IT odborníků nebo koncových uživatelů. Tento systém již škola otestovala a nabídla k používání dalším školám. Systém byl zároveň použit pro řízení krizového štábu jedné městské části Prahy, která si následně vyžádal jeho nasazení v infrastruktuře úřadu městské části.“
Systém je dostupný online na adrese https://jitsi.ssps.cz na serverech Smíchovské SPŠ. Pro jeho provoz potřebuje uživatel pouze internetový prohlížeč Google Chrome/Chromium nebo Mozilla Firefox. Pro přenos zvuku a videa je samozřejmě zapotřebí mikrofon a webové kamery, přičemž notebooky většinou obě tyto komponenty mají z výroby.
„Nabízíme ostatním školám vyzkoušení či používání tohoto systému zcela zdarma,“ pokračuje ředitel školy a dodává: „V případě, že by škola chtěla systém zprovoznit ve své infrastruktuře, což není úplně běžný proces a systém vyžaduje určité technické parametry serveru a datových linek, je možné si jej nasadit dle dokumentace na oficiálních stránkách projektu (https://jitsi.org/downloads). V případě nutnosti je možné kontaktovat IT oddělení Smíchovské SPŠ na adrese [email protected] pro případnou konzultaci.“