Na Pražském letišti se dnes uskutečnil nácvik přístupu personálu v případě nehody letadla

13.10.2021
Redakce

Na Letišti Václava Havla v Praze se dnes odpoledne uskutečnilo pohotovostní cvičení letecké nehody. Zákrok bezpečnostních a záchranných složek se zaměřil na simulaci zásahu u nehody letadla při přistání. Dnes o tom informovalo Letiště Praha, podle něhož úspěšně prověřilo všechny složky letiště. Cvičení bylo naplánováno za plného provozu, odbavování cestujících podle letiště ovlivnit neovlivnilo.

Cvičení se kromě záchranných, bezpečnostních a provozních složek letiště zúčastnila například policie, Řízení letového provozu nebo Asociace samaritánů ČR. Jedno ze svých letadel ke cvičení zapůjčily Smartwings, pro které jde také o prověření jejich připravenosti.

„Potvrdili jsme si schopnost velmi rychlé reakce a zásahu u letecké nehody a perfektní součinnost s ostatními složkami v případě mimořádné události,“ uvedl manažer strategie a správy bezpečnosti letiště Zdeněk Truhlář. Podle něj musí být velká mezinárodní letiště připravena na podobné události i přesto, že jsou velmi výjimečné. Letiště proto pořádá pohotovostní cvičení minimálně jednou za dva roky.

Cvičení se zaměřilo na zásah u havarovaného letadla, včetně záchranných a hasebních prací. Zahrnovalo i postupy pro identifikované nebezpečné zboží na palubě. V další části cvičení chtělo letiště prověřit také aktivaci skupiny pro odstraňování nepohyblivých letadel z provozní plochy. Cvičení na simulovaném místě nehody se zúčastnily čtyři zásahové oddíly, celkem osm letištních hasičských vozů a do cvičení se zapojilo 18 hasičů

„Potvrdili jsme si rychlý dojezd, prověřili jsme zásah na hašení hořícího motoru u letadla, reakci posádky při evakuaci, činnost hasičského záchranného sboru při evakuaci cestujících a také součinnosti složek na Letišti Praha,“ podotkl k zásahu řídící cvičení Zdeněk Čelikovský.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte