Na severu Čech se mohou fandové těšit na dva filmové festivaly

11.8.2020
Redakce

Motto letošní přehlídky alternativních filmů v Litoměřicích zní Cesty a proměny. Dvacátý ročník festivalu zahájí předpremiéra snímku Bohdana Slámy s názvem Krajina ve stínu. Hrdinové tohoto historického dramatu se v pohraničí vyrovnávají s nacismem a komunismem.

Jubilejní dvacátý ročník litoměřického festivalu se uskuteční od 28. do 30. srpna v městském kině Máj, Knihovně K. H. Máchy a letním kině. Na programu jsou díla tvůrců z mnoha koutů světa. Přehlídku filmové tvorby doplní vystoupení kapely Zrní a o zakončení se postará v Parku Václava Havla skladatelka a instrumentalistka Bára Zmeková. Podrobnosti najdou zájemci na festivalovém webu.

Patřil mezi evropskou špičku. Jirkov shání fotky principála Kludského kvůli opravě maringotky

Manipulace ve filmu, reklamě, politice, s obrazem, střihem nebo i se samotným divákem je tématem třetího ročníku festivalu ELBE DOCK, který se uskuteční od 1. do 6. září v Ústí nad Labem a 5. až 6. září v Drážďanech.

Filmový festival zaměřený na dokumentární debuty českých a evropských tvůrců se ze svého původního červnového termínu přesunul na září. V rámci festivalu budou po čtrnácté uděleny Ceny Pavla Kouteckého pro začínající dokumentaristy.

„Téma manipulace nám připadá velmi aktuální ve všech možných kontextech. Debaty a workshopy, které jsou připravené i pro veřejnost toto téma reflektují a naučí všechny zúčastněné například rozeznávat manipulaci v médiích nebo ji i vytvářet prostřednictvím střihu vlastních videí,“ uvedla programová koordinátorka Michaela Weingartová.

Součástí festivalu jsou tematické procházky, návštěva běžně nepřístupných prostor, netradiční koncerty, maringotka plná zvuku, videí a blikajících světýlek, prohlídky města zaměřené na vizuální smog a další.

Festival zahájí španělská mysteriózní komedie Výhody cestování vlakem režiséra Aritze Morena. O nejlepší dokumentární debut soutěží film Morava, krásná zem III režiséra Petra Šprincla, snímek o klavíristovi Sólo od nedávno zesnulého režiséra Artemia Benkiho, dokument česko-švédské režisérky Grety Stocklassy Kiruna – překrásný nový svět o stěhování celého města na severu Švédska, snímek Adély Komrzý Viva video, video viva o videoartu v době totalitního režimu a dokument FREM Viery Čakányové. Podrobnosti pořadatelé postupně zveřejňují na webu.

vera/čtk

Kámen, který není ve svém lůžku

Kounovské kamenné řady ve vleku těžby dřevaNepřehlédněte