• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Univerzitu Palackého se přihlásil rekordní počet zájemců

  17.3.2023
  Simona Knotková

  Na Univerzitu Palackého (UP) letos do poloviny března podali zájemci 35 972 přihlášek ke studiu. Je to nejvíce v dosavadní historii univerzity, loňský rekordní počet byl překročen o více než 11 procent, informoval mluvčí UP Egon Havrlant. Zájem o studium vzrostl na všech osmi fakultách. Na zvýšeném zájmu se podepsala i aktivita univerzity, zájemce oslovovala na veletrzích, uspořádala dva dny otevřených dveří a také road show po středních školách v republice. Na některé obory se lze stále hlásit, doplnil mluvčí.

  „Je velmi potěšující, že zájem o studium na Univerzitě Palackého stále roste. Obdrželi jsme největší počet přihlášek ke studiu v historii, což je příjemná shoda náhod právě v roce, kdy slavíme 450 let univerzity. Olomouc je skutečně univerzitním městem a naše nabídka pro uchazeče o studium je opravdu široká. Na osmi fakultách nabízíme přes 900 studijních kombinací. Mám radost také z toho, že je patrný zájem o nové obory,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

  Nejvíce uchazeče pravidelně láká možnost studia na filozofické nebo pedagogické fakultě, na nichž se sešlo na každé přes 8500 přihlášek. Největší růst zájmu zaznamenala filozofická fakulta, přihlášek je zhruba o 1100 více než loni. „UP také registruje navýšení počtu zájemců s cizím státním občanstvím, ti si podali 5297 přihlášek, loni jich bylo 4920. Z toho 2854 je ze Slovenska a 440 z Ukrajiny. Celkově si jednu nebo více e-přihlášek podalo téměř 24 000 uchazečů a uchazeček,“ doplnil mluvčí univerzity.

  Největší zájem je na UP tradičně o studium všeobecného lékařství, psychologie, práva a právní vědy, zubního lékařství a oboru Global Development Policy. Velký zájem zaznamenaly znovu učitelské programy na pedagogické fakultě, obor fyzioterapie nebo všeobecného ošetřovatelství. „Ze studijních programů, které UP nabízela zcela nově, je značný zájem o učitelství pro mateřské školy, speciální pedagogiku – poradenství nebo angličtinu pro tlumočení a překlad,“ dodal mluvčí. Na některé studijní programy UP mohou zájemci podávat přihlášky i v pozdějším termínu, patří mezi ně například nové obory, jako jsou indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch či jazykovědný analytik na filozofické fakultě.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte