• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Václaváku lidé protestovali proti NATO. Má podle nich na svědomí vojenské agrese!

  13.7.2018
  Andrea Cerqueirová

  Na pražském Václavském náměstí se, při summitu NATO v Bruselu – 11. července, uskutečnila demonstrace proti Severoatlantické alianci. Zorganizovalo ji České mírové hnutí za podpory občanské iniciativy Ne základnám a dalších organizací. Protest se konal v rámci mezinárodní kampaně „ANO MÍRU! NE NATO!,“ kterou iniciovala Světová rada míru. Zúčastnila se ho asi stovka lidí.

  „Požadujeme změnu zahraniční politiky naší země tak, aby byla založena na nezávislosti, respektování mezinárodního práva a suverenity států, míru a mezinárodní spolupráci, proto je naším klíčovým požadavkem vystoupení České republiky z agresivního vojenského paktu NATO,“ uvedl předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča. „Severoatlantická aliance jen stěží představuje záruku míru a kolektivní bezpečnosti,“ řekla mluvčí občanské iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

  FOTO: Demonstrace proti NATO

  Demonstrace proti NATO - protest_proti_nato_1Demonstrace proti NATO - Milada Sigmundová – foto ACDemonstrace proti NATO - protest_proti_nato_2Demonstrace proti NATO - z demonstrace – foto AC

  Jenom ne strach, jen žádný strach

  Mezi dalšími řečníky na shromáždění promluvili také představitelé Asociace Vojáci proti válce, Komunistického svazu mládeže, KSČM, Alternativy zdola, Levé perspektivy nebo Levicových klubů žen. „A vzhledem k tomu, že většina z vás, moji milí přátelé, přijet nemohla, uvádím závěrečná slova, která byla určena všem: Jenom ne strach, jen žádný strach. Kůň bronzový, kůň Václavův se včera v noci třás a kníže kopí potěžkal. Myslete na chorál, malověrní, myslete na chorál,“ uvedla kupříkladu Milada Sigmundová z Levé perspektivy.

  Demonstrace proti demolici budov Transgas: Památky ustupují developerům

  Na závěr demonstrace bylo jejími účastníky přijato prohlášení, ve kterém se mimo jiné konstatuje: „NATO a armády jeho členských států nesou plnou zodpovědnost za dlouhou řadu vojenských agresí a intervencí, za rozvrácení celých států, velké množství civilních obětí, zničenou infrastrukturu, vyhnání milionů uprchlíků z domovů a nekončící humanitární krize. Jsme plně solidární s oběťmi tohoto barbarství, jehož je pakt NATO, za opakovaného porušování mezinárodního práva, suverenity států a práva na mír, strůjcem.“  Nepřehlédněte