Na vandr přes internet. Sonda do nejmladší generace trampů

7.5.2021
Redakce

Proč jste si vybral právě tramping, když ho máte tak prozkoumaný?

Asi to byl souběh několika impulsů. Když jsem studoval na Institutu tvůrčí fotografie, vídal jsem u spolužáků spoustu zajímavých projektů. Po škole mi tyhle podněty chyběly, a proto jsme s kamarády založili fotografický spolek Sonda. Chtěli jsme jednotné téma, které každý zpracuje po svém.

Já navrhl tramping, ale brzy mi došlo, že ostatním se do toho moc nechce. A taky jsem potřeboval trochu odlehčit od portrétů „kravaťáků“, které fotím pro Hospodářské noviny.

Už jsi čet‘ Mladý svět? Kdo si hraje, nezlobí, říká lidová moudrost

Většinou se v pubertě dost mění zájmy. Jak to, že vám tenhle koníček vydržel?

Jezdil jsem s rodiči na vandr zhruba do patnácti, hlavně u nás v Beskydech. V naší osadě byl okruh asi dvaceti lidí. Postupně se tahle skupina rozrůstala, jak přibývaly děti. Na konci základky už jsem chtěl mít svoji partu, a naštěstí nebylo složité ji najít. U nás ve škole se totiž do trampingu nadchlo několik spolužáků. Jezdili jsme na vandr společně, a vydrželo nám to dodnes.

Jenže v knize máte portréty trampů z Prahy, kde jste asi zpočátku nikoho neznal?

Nebylo nijak složité se mezi ně dostat, protože celkově je trampská komunita velmi otevřená a přijme vás rychle. A samozřejmě hodně pomůže, když umíte pozdravit po trampsku nebo zazpívat oblíbené písničky, tak je to snazší než u jiné subkultury.

V knize mám několik hlavních tematických linek: jedna z nich je nepsaná trampská uniforma, ke které každý přistupuje jinak. Někdo vzhlíží k první republice, nosí široké manžestráky, vestičku a šátek, jiný má rád americký styl a maskáče.

A proto jsem fotil celé postavy trampů. Je to svým způsobem taková role. V pátek odpoledne si oblečete uniformu, představíte se pod trampskou přezdívkou a zůstáváte v té roli celý víkend, někdo však takhle funguje i celý život, v práci i jinde. Další linie byla trampská místa v okolí Prahy – architektura nebo lidová tvořivost, dále krajina, protože bez ní by tramping vůbec nefungoval.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 12/2021, který vyšel 6. května

Zdroj: A 11

Judita Matyášová


Témata:

Nepřehlédněte