• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

    26.12.2018
    Další fotky

    Anděl míru, pějící své betlémské poselství lásky nebes a míru na zemi, mění se často, ovšem vinou člověka v děsného anděla zmaru a smrti. Země se pak stává krvavým zápasištěm na život a na smrt mezi celými národy, často za zájmy nejsobečtější a zcela cizí!

    Napoleon v Rusku

    Obzvláště tomu tak bylo, když velká Napoleonova armáda vpadla roku 1812 do Ruska v počtu asi 675 000 mužů, (z toho pouze 150 000 Francouzů). Uprostřed nejkrutější zimy byli tito vojáci nuceni nastoupit pověstný potupný ústup, z kterého se nakonec vrátilo sotva 70 000 zbídačelých vojáků, z toho bojeschopných jen asi 10 000. A tak Francouzi, chtě nechtě, strávili Vánoce na bojišti, uprostřed strašné zimy, o které dosud neměli ani potuchy, že by taková mohla existovat – až minus 20 0C.  K tomu je sužovaly neustálé útoky Rusů, jejichž bojeschopnost mrazy nenarušily ani v nejmenším. Byli tam přece doma a  takové počasí v zimě zažívali běžně rok co rok.

    Hořické trubičky se pečou v Podkrkonoší přes 200 let. Legenda praví, že jejich recepturu přinesli napoleonští vojáci

    Posunutý kalendář

    Rusové, jakkoliv byli zbožní, považovali za první příkaz Nebes zbavit svou rodnou zemi nepřítele, bez ohledu na to, že právě budou Vánoce. Kromě toho, jejich vánoční svátky podle pravoslavného kalendáře nastaly až za třináct dnů, takže 24. prosinec, čili Štědrý den katolických Francouzů byl pro ně všedním dnem a „oslavili“ jej ještě horlivější bojovou činností.

    Co takhle se o Vánocích projet na brůně? Dříve to bývalo běžné! Stačí si jen sehnat vidle

    Skvělí arabští koně

    Ruské tažení bylo kruté i pro koně francouzské armády, z nichž mnozí, ať již mrtví nebo poraženi jako umírající, posloužili nakonec i jako zdroj masa. Tvrdou zkouškou kupodivu nejlépe prošli arabští koně, zřejmě díky své obecné odolnosti a nenáročnosti, i když na zimu jako takovou nebyli připraveni ani šlechtěni. Napoleon sám vlastnil vynikajícího bílého arabského hřebce Vezíra (Le Vizir), kterého dostal roku 1802 od sultána Otomanské říše Selima III. Jako diplomatický dar. Francouzský vojevůdce nebyl nijak excelentní jezdec a menšího a skvěle ovladatelného Araba si rychle oblíbil.

    FOTO: Napoleonův ústup z Ruska

    Napoleonův ústup z Ruska - Napoleonův ústup od Moskvy – wikipedia – kopieNapoleonův ústup z Ruska - ČT24 – Česká televizeNapoleonův ústup z Ruska - Magistra HistóriaNapoleonův ústup z Ruska - TýdenNapoleonův ústup z Ruska - Bitva na Berezině – Magistra História
    Další fotky
    Napoleonův ústup z Ruska - Na obraze vidíme zbytek mužů jednoho … – AANapoleonův ústup z Ruska - Pocasicz.czNapoleonův ústup z Ruska - Napoleon_at_the_Great_St._Bernard_-_Jacques-Louis_David_-_Google_Cultural_InstituteNapoleonův ústup z Ruska - magazin.aktualne.cz

    Měl s čím srovnávat, celkem za život jezdil asi na 130 koních- Vezíra si vzal i s sebou do vyhnanství na Elbu. Kůn nakonec svého pána přežil o pět let a zemřel roku 1826. Bylo mu tehdy 33 let. Vynikající zvíře bylo poté vycpáno a dnes je po celkové rekonstrukce opět v plné kráse k vidění ve Vojenském muzeu v Paříži. Napoleon právě na arabském koni je zobrazen na obraze Adolfa Northena. Není však jisté, zda zobrazeným koněm je právě Vezír.



    Nepřehlédněte