Na většině území Česka znovu hrozí bouřky

1.7.2022
Redakce

Na většině území ČR dnes hrozí bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a nárazový vítr o rychlosti až 70 km/hod. Očekává se vzestup hladin menších toků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před bouřkami platí od dnešních 11:00 do noci.

Během dneška bude přes české území od západu přecházet studená fronta. Silné bouřky se mohou vyskytovat v pásu, který zahrnuje západní část jižních, středních a severních Čech. Napršet může kolem 30 mm, mohou padat kroupy a nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 70 km/hod.

Velmi silné bouřky pak hrozí v části země, která zahrnuje území od východní poloviny středních a jižních Čech, Prahy a Libereckého kraje až po východní okraj republiky. „V těchto bouřkách čekáme přívalové srážky kolem 50 mm, kroupy od dvou do pěti cm a nárazy větru kolem 70 km/h,“ uvedli meteorologové.

Silné bouřky zasáhly Česko už v minulých dnech. Kvůli nasycení území po předchozích srážkách očekávají meteorologové rychlé vzestupy hladin hlavně menších vodních toků, které mohou dosáhnout povodňových stupňů.

Srážky, kdy naprší přes 100 milimetrů, jsou v ČR výjimkou. Například v Praze podle ČHMÚ spadla v noci z 24. na 25. června pětina celoročního úhrnu srážek. „S klimatickými změnami bude déšť patrně méně častý, ale intenzivnější. Mírný, dlouhý déšť, který pomáhá účinněji bojovat se suchem, bude zřejmě vzácnější než dřív,“ uvedl na twitteru ČHMÚ.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte