Nadšenci v napoleonských uniformách přivítali slunce na kopci Žuráň

4.12.2021
Redakce

Stovka nadšenců ve francouzských napoleonských uniformách a po nich i několik v ruských uniformách se dnes ráno při východu slunce sešlo na vrchu Žuráň u Tvarožné na Brněnsku, aby si připomněli 216 let od bitvy tří císařů u Slavkova. Tradiční velkolepá akce s ukázkami bitvy pro tisíce diváků se totiž letos nemohla uskutečnit kvůli vládním covidovým nařízením. Podle Miroslava Jandroy z projektu Austerlitz šlo o akci samotných „vojáků“.

Vítání slavkovského slunce se letos vydařilo. Mezi vysokou oblačností se totiž podařilo paprskům v mrazivém ránu prodrat, a na Žuráni tak vznikla velmi působivá scenérie. Muži ve francouzských uniformách utvořili kolem památníku z roku 1930 čtverec a předávali si repliky řádů Čestné legie zasloužilým vojákům. Žuráň je místem, odkud Napoleon řídil 2. prosince 1805 bitvu, v níž proti sobě měl rakouská a ruská vojska, a dosáhl drtivého vítězství.

Muži se po přivítání slunce a předání řádů vydali, někteří pěšky, někteří na koních, k Mohyle míru u obce Prace, kde se každoročně koná pietní akt k uctění padlých v bitvě. Po cestě se vojáci zastavili ještě nejprve na šlapanickém hřbitově, kde jsou ostatky padlých. Mrtvých bylo po velké bitvě zhruba 18 tisíc.

Bitvu u Slavkova si připomínají příznivci vojenské historie už řadu let, koordinovaně od roku 2005. Před koronavirovou pandemií se jezdily dívat i tisíce diváků, přestože prosincové počasí obvykle dlouhému postávání venku příliš nepřeje.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte