• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nadšenci z Kamenice chtějí pomoci vybudovat horskou chatu v Nepálu

  24.11.2017
  Bohumil Brejžek

  Členové spolku Ecolodge Nepál z Kamenice, Říčan a Tehové věří, že ano. Na postavení horské turistické chaty v himalájském údolí Langtang, zničeném při zemětřesení v roce 2015, zatím shánějí finance.

  Parta nadšenců, kteří mají rádi hory, přírodu a ekologická řešení věří, že se to podaří. Podporu nacházejí u známých osobností, jako je špičkový horolezec Radek Jaroš, který jako první Čech vylezl všechny himalájské osmitisícovky nebo Jan Tillinger, který v Himalájích postavil Sluneční školu.

  FOTO: Nepál, Himaláje

  Nepál, Himaláje - Pashupatinath_kostel, Nepál, zemětřesení_wikimediaNepál, Himaláje - Nepál, hory, horolezectví, chata, Machhapuchchhre_wikimediaNepál, Himaláje - Mount-Everest-Himaláje-Nepál-hory-horolezectvíNepál, Himaláje - Himaláje-Annapurna-horyNepál, Himaláje - Himaláje, Nepál
  Další fotky
  Nepál, Himaláje - Nepál

  Ničivé zemětřesení před dvěma roky

  Vše začalo v roce 2012, kdy členové spolku trekovali v údolí Langtang. Po čtyřech dnes stoupání údolím potkali Šerpu Dindu Lama, který je pozval do své chaty, kterou provozoval se synovcem Pasangem a rodinou. Tyto horské chaty jsou jedním z hlavních způsobů obživy Šerpů na trekových trasách: domy z kamení a ze dřeva s několika pokoji s jednoduchými palandami pro ubytování turistů a přilehlou kuchyní a jídelnou, kde ubytovaní večeří či snídají většinou tradiční nepálské jídlo – čočku s rýží a zeleninou. Během pobytu se spřátelili a Dindu je poté provázel při výstupu na nejvyšší horu oblasti a dokonce pomáhal snést jednoho z členů expedice, kterého na vrcholu postihla náhlá výšková nemoc.

  V Kamenici navrhují nové názvy ulic

  Ráno 25. dubna 2015 celá vesnice, ve které Dindu bydlel, zmizela z povrchu Země a zůstala pohřbena pod kamennou lavinou při největším zemětřesení v Nepálu za posledních několik set let. Během několika minut se život v oblasti obrátil vzhůru nohama. Dindu zahynul spolu s velkou částí své rodiny. Pouze jeho desetiletý syn zůstal naživu spolu s Pasangem a jeho dvěma sestrami, rodiče i prarodiče lavinu nepřežili.

  Zatím stojí malá chata

  Pasangovi bylo v době tragédie 24 let a byl nejstarším pozůstalým. Musel zanechat studií na univerzitě v Kathmandu a převzít zodpovědnost za obživu rodiny. Poté co pomohl najít přeživší i oběti laviny odešel z údolí do hlavního města, kde si pronajali byt i s naší finanční podporou, kterou mu členové spolku po zemětřesení poslali. Pasangův sen je však vrátit se i s rodinou do údolí Langtang. V loňském roce svépomocí postavili novou malou chatu s dvěma pokoji pro turisty. Mají plán obnovit svoje živobytí na horské chatě v Lantangu v oblasti, která byla srdcem nádherné himalájské přírody.

  Ekologický projekt na novou chatu

  Členové spolku by chtěli pomoci Pasangovi vybudovat novou chatu v krásné a bezpečné části údolí Langtang, kde zdědil po svých předcích patnácti hektarový pozemek v nadmořské výšce 3200 metrů. Projekt však není primárně charitativní, ale mělo by se jednat o první nepálskou ekologickou horskou chatu s udržitelným provozem, který minimálně zatěžuje životní prostředí. Chatu, která se stane modelem a příkladem pro ostatní, kteří chtějí provozovat ty své způsobem šetrným ke krásné himalájské přírodě.

  Jak budou vypadat Říčany v roce 2050? Říčanské děti už to ví

  Na chatě bude instalováno zařízení na ozonizaci pitné vody tak, aby se plně odboural prodej vody v PET lahvích, bude tam bioplynová stanice, která by normálně v teplotách, jež tam panují nefungovala, avšak tato bude kombinovaná s kompostem, který bude udržovat vhodnou teplotu v nádobě, kde z biologických odpadů vzniká plyn pro vaření a ohřev vody. Budou instalovány solární kolektory i malá vodní elektrárna, pokud bude třeba, tak i malá větrná elektrárna, aby byla na chatě zajištěna stálá dodávka elektrické energie čistě z obnovitelných zdrojů. Stát bude skleník pro pěstování zeleniny a hlívy na březových pařezech. Celý provoz by měl být pokud možno bezodpadový a zanechávat minimální uhlíkovou stopu. Všechny technologie by měly mít minimální údržbu, aby je mohli provozovat místní lidé bez další asistence z Evropy.

  Nejhezčí místa za Prahou, kam dojedete za pár minut

  Stavět by se mělo začít již příští rok

  Členové spolku už mají připravený stavební projekt a jsou odhodláni se se šerpou Pasangem příští jaro pustit do stavění. Zatím se snaží získat na stavbu, jejíž cena by se měla pohybovat kolem milionu korun, potřebné finance. Polovinu částky se nyní budou snažit získat pomocí projektu na crowdfundingovém serveru Hit Hit, který bude spuštěn na začátku prosince a poběží 45 dní, kdy bude možnost na projekt přispět. Všechny vybrané peníze půjdou na materiál, technologie a stavební práce. Do konce příštího roku by měla stát v Langtangu alespoň hrubá stavba.

  FOTO: Nepál, Himaláje

  Nepál, Himaláje - Pashupatinath_kostel, Nepál, zemětřesení_wikimediaNepál, Himaláje - Nepál, hory, horolezectví, chata, Machhapuchchhre_wikimediaNepál, Himaláje - Mount-Everest-Himaláje-Nepál-hory-horolezectvíNepál, Himaláje - Himaláje-Annapurna-horyNepál, Himaláje - Himaláje, Nepál
  Další fotky
  Nepál, Himaláje - Nepál


  Nepřehlédněte