Naivní Nikola Tesla. Za svůj život vychrlil více než tři stovky patentů, ale miliardářem se rozhodně nestal

4.9.2019
Karel Dudek
Další fotky

Narodil se 10. 7. 1856. Trošku komplikovaný začátek. Rodiče byli Srbové, žijící v Chorvatském království, které bylo v personální unii s Rakouským císařstvím. Gymnázium vystudoval v Karlovaci a matematiku a fyziku na polytechnice ve Štýrském Hradci. Jeden semestr vystudoval na Karlově univerzitě (v roce 1880) a později pracoval v Budapešti u telegrafní firmy, kde se začal specializovat na výzkum střídavého proudu. V roce 1884 odešel natrvalo do USA, kde se uchytil ve firmě Edison Machine Works.

V posledních letech se přímo roztrhl pytel s konspiračními teoriemi. Jak s nimi žít?

Edison velice záhy zjistil, co nový zaměstnanec jeho firmy dokáže, a začal na něho žárlit. Ztrpčoval mu život, kde mohl, a jako správný kapitalista velmi brzy odhalil Teslovu obchodní naivitu. Začal ji bezostyšně zneužívat, a pokud neexistoval podepsaný dokument, nijak si nelámal hlavu s dodržováním ústních dohod.

Konflikt na sebe nedal dlouho čekat a budoucnost dala Teslovi za pravdu. Edison se věnoval proudu stejnosměrnému a jeho konkurent, Westinghouse, proudu střídavému. Tesla se pochopitelně přidal na stranu zastánců proudu střídavého. Věděl již naprosto přesně, že pro dálkový rozvod, pohon strojů i pro možnost transformace na vysoké napětí, je střídavý proud nenahraditelný. On sám byl vynálezcem asynchronního elektrického motoru, bez kterého by dnešní technický pokrok neexistoval. Edison tento spor s Westinghousem prohrál.

Elektromobily Tesla míří do Česka – Supercharger ve Vestci už funguje

V roce 1891 poprvé předvedl dálkový radiokomunikační přístroj. Tesla za svůj život vychrlil více než tři stovky patentů. Jeho obchodní naivitu však nevyléčil ani drsný americký kapitalismus, s nemilosrdným konkurenčním bojem. Tesla se nikdy miliardářem nestal. V roce 1909 ho velmi znechutil fakt, že Marconi získal Nobelovu cenu za objev, který on učinil už dříve. Dlouholetá soudní tahanice, která dala Teslovi za pravdu, skončila bohužel až tři měsíce po jeho smrti, v roce 1943.

FOTO: Nikola Tesla

Nikola Tesla - Nikola TeslaNikola Tesla - Tesla a Tunguzský meteoritNikola Tesla - Teslovy experimentyNikola Tesla - Teslův pomník ZáhřebNikola Tesla - Teslův generátor 1893
Další fotky
Nikola Tesla - Teslův pomník, PrahaNikola Tesla - Tesla v laboratoři

Do světa konspiračních teorií Tesla zřejmě vstoupil svými pokusy o dálkový bezdrátový přenos elektrického proudu. Psalo se vlastně ještě devatenácté století, když s nimi v roce 1900 začal. Věž o výšce 57 m, na Long Islandu byla sponzorována miliardářem Morganem. Projekt však nikdy nebyl dokončen. Tesla se po první světové válce stáhl do ústraní. Věnoval se víceméně futuristickým projektům, když armádě USA nabízel sestrojení paprsků smrti, nebo létajících strojů, poháněných elektromagnetickým polem. Postupně ztrácel pověst inženýra a vynálezce. Začal být považován za podivína. Tím si podepsal členství ve světě konspiračních teorií. Když po jeho smrti, v hotelovém pokoji, na počátku roku 1943, všechny nákresy výpočty a poznámky zabavila FBI, bylo jasné, jak na tohoto génia fyziky bude svět pohlížet.Nepřehlédněte