Nájemné se v brněnských městských bytech zvyšovat nebude

15.9.2022
Jan Štoll

Magistrát ani městská část Brno-střed nebudou zvyšovat nájmy v bytech na příští rok. Tuto možnost jim poskytují inflační doložky smluv. Nájemné se tak mohlo zvýšit až o 20 procent.

Inflační doložku neuplatní u přibližně 1000 bytů nesvěřených městským částem brněnský magistrát. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města. „Byty v majetku města Brna jsou téměř výhradně startovací pro mladé rodiny, samoživitelské pro osamělé rodiče, seniorské v domech s pečovatelskou službou, bezbariérové a sociální. Jde tedy o občany značně ohrožené případným skokovým nárůstem nájemného. S ohledem na tuto situaci je nutné, abychom adekvátně reagovali,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

A nájemné o inflaci nezdraží příští rok ani v městské části Brno-střed. Rozhodli o tom radní městské části. Zastropování cen se tady bude týkat téměř 3000 městských bytů. „S ohledem na současnou složitou situaci, kdy výrazně rostou ceny energií a dalších nákladů na bydlení, a kdy je možné, že by příští rok hrozilo zvýšení nájemného až o 20 procent, jsem navrhl radě městské části Brno-střed, schválit rozhodnutí o neuplatnění navýšení nájemného o inflaci i v příštím roce. Rada můj návrh jednomyslně schválila. Výše nájemného tak v roce 2023 a až do poloviny roku 2024 zůstane na letošní úrovni,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Město v případě dvacetiprocentní inflace přijde tímto krokem přibližně o 764 229 korun měsíčně. „Z mého pohledu jde o výpadek, který město bez problémů zvládne,“ dodala Vaňková. Inflační doložka je podmínka nájemní smlouvy, která pronajímateli umožňuje v každém následujícím roce, zvýšit nájemné o průměrnou meziroční míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok.

Sto/ČTKNepřehlédněte