• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Namísto investic do kryptoměn skončil muž o 900 tisíc chudší

  17.11.2023
  Simona Knotková

  Jedenapadesátiletý muž z Brněnska chtěl investovat do kryptoměn, podvodník ho obral skoro o 900 000 korun. Případem se zabývají kriminalisté, vyšetřují i další obdobné případy, ale s nižší škodou. 

  Muž na konci prázdnin odpovídal na internetový inzerát, následně se přihlásil do programu a zaplatil počáteční vklad. „Pak už komunikoval s osobním bankéřem a přesně plnil jeho pokyny. Do počítače si mimo jiné instaloval program na jeho vzdálenou správu a další software. Spolupráce se vyvíjela slibně. Do té doby, než si pečlivě zkontroloval svůj účet,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Z účtu totiž nejenže zmizela téměř všechna hotovost, ale zatím neznámý pachatel účet zatížil i dvěma půjčkami. Muži tak způsobil škodu za skoro 900 000 korun.

  Podvodníci obdobně obrali i sedmatřicetiletou ženu z Brněnska. „Během půlroku, vždy po konzultaci s bankéři komunikujícími z britských telefonních čísel, naposílala na různé investiční účty více než 100 000 korun. Když chtěla velmi zajímavý zisk i investované peníze vybrat, nutili ji bankéři k dalším investicím,“ popsal mluvčí. Doplnil, že to už žena ale odmítla.

  Skoro 400 000 korun poslala podvodníkovi, který se vydával za lékaře pracujícího na misi v Jemenu, osmačtyřicetiletá žena z Hodonínska. S podvodníkem se seznámila na sociálních sítích a komunikovala s ním více než dva měsíce. „Virtuální přítel jí namluvil, že potřebuje peníze na letenku či zaplacení doktora, který jej na misi nahradí,“ uvedl mluvčí. Když ženě došly naspořené peníze, tak si další vypůjčila. Dotyčný ale následně přestal komunikovat.

  Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a stejně tak před nimi opakovaně varuje. Doporučuje například, aby si lidé neinstalovali do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, a aby cizím lidem nepovolovali vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje rovněž nereagovat na virtuální, zdánlivě výhodné finanční transakce ani na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Opakovaně také například upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte