Naučte se pěstovat sněženky. Na jaře vás odmění kobercem květů

Sněženky jsou prvním poslem jara. Po rozkvětu se nedají na zahradě přehlédnout. Snadno si je můžete namnožit dělením větších trsů.

Kupujte čerstvé a nepoškozené cibule

Sněženka je u nás považována za tradiční symbol jara a nebývá žádnou zvláštností, když její květy vykukují ze sněhu. Nejedná se však o jediný druh, ale o několik desítek druhů – v současné době jich existuje až pět set. Zahrada bez sněženek vypadá na konci zimy smutně. Jejich cibulky se však sázejí na podzim. Ideální je sázení už během září a října, je-li teplý podzim, můžete i začátkem listopadu. Pro výsadbu kupujte jen čerstvé a nepoškozené cibule. Vhodný je nákup v zahradním centru, u soukromého zahradníka či na květinové výstavě, kde máte jistotu, že cibulky byly skladovány s náležitou péčí.

Sněženky nehnojte

Stejně jako u ostatních cibulovin i u sněženek platí, že hloubka výsadba by měla odpovídat dvojnásobku velikosti cibule. Sněženky nesmíte hnojit, narostlo by jen spousta lidí a žádné květy. Při manipulaci s cibulemi buďte opatrní, jsou mírně jedovaté stejně jako celé rostliny. Pokud máte citlivou kůži, vezměte si raději rukavice.

Snadno lze sněženky namnožit dělením větších trsů, a to právě uprostřed květu. Jak na to? Celý trs vyrýpněte z půdy, rozdělte ho podle velikosti na několik částí a ihned je vysaďte, aby kořenový bal nevyschl. Tímto způsobem lze také přimět starší trsy rostlin k intenzivnějšímu kvetení.

Plánujete nový balkon? Máme pro vás pár tipů, jak začít

Na jaře vás odmění kobercem květů

Podobně lze i sněženky prodávané v květináčích přesadit v době jejich květu přímo do zahrady. Potřebují kyprou, vlhkou zahradní půdu a místa, která se v období jejich kvetení nacházejí na slunci, ale po odkvětu jsou zastíněná. Ideální jsou proto místa pod opadavými keři nebo stromy. Holé větve opadavých dřevin přes zimu ke sněženkám propustí potřebné sluneční paprsky, v létě budou květiny chráněny před příliš horkým sluncem zelenými listy.

Sněženky se s oblibou vysazují i na skalkách, dejte ale pozor, aby půda byla vlhká, kyprá a dostatečně výživná. Raději je vysaďte k úpatí skalky, kde je zemina hlubší a kde budou lépe chráněny před mrazem. Vyberete-li pro sněženky vhodné stanoviště, během několika let se rozrostou do sněhobílých koberečků, které vás potěší přesně ve chvíli, kdy vám nekonečná zima začne nahánět chmury.

Dnes, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Dnes, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
Včera, 16:55
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
Včera, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Včera, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Včera, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Včera, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Včera, 11:15
Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě...
Včera, 11:15
V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19. V dubnu...
Reklama