Návrat vlivných lobbistů ODS. Občas se potkáme, přiznal náměstek Binder

18.5.2022
Jan Štoll

Lobbistická firma pracující na pomezí zákonů propojená s vlivnou pražskou PR agenturou. Do zákulisních her okolo ČEZ se mají podle kuloárních informací vracet lidé s vazbami na ODS. Známost mají u náměstka ministra financí.

„Musíme udělat inventuru, protože tady se lidem neříkala pravda, dělala se populistická politika a my musíme říci, v jakém stavu jsme,“ řekl loni v říjnu šéf ODS a budoucí premiér Petr Fiala po vítězných volbách.

O několik měsíců později se začínají z politického zákulisí objevovat informace, že některé společnosti se silnými vazbami na koaliční strany se na vstup do takto uvolněného prostoru pečlivě připravují. Jednou z nich má být vlivná lobbistka Jana Marco, žena s majetkovou vazbou na společnost PAN Solutions. Ta se soustředí na „Pozitivní ovlivňování podoby legislativy“ a „Obhajobu zájmů klienta ve vztahu k orgánům veřejné správy“. Marco v minulosti působila například v polostátním energetickém gigantu ČEZ, krom toho byla také poslankyní a mluvčí ODS.

Firma se lobbingem skutečně zabývá, podle zjištění médií si ji v minulosti najali za půl milionu korun univerzity na výjimku v zákoně, aby nemusely transparentně zveřejňovat smlouvy v registru smluv. „Během dvou týdnů tak vznikl pozměňovací návrh a firma okamžitě našla i poslance, který jej předložil k odsouhlasení na sněmovním Ústavně právním výboru,“ popsal tehdy server Aktuálně.cz.

Jana Marco se k informacím, že by měla být prostředníkem při obsazování vlivných postů v ČEZ a dalších státních a polostátních organizací, zejména ministerstva financí, nevyjádřila. Marco ale není jediná, kdo má majetkovou vazbu na společnost PAN Solutions a PAN Solutions International, respektive Evropskou společnost PAN Solutions Group SE, která je ovládá. Dalšími zainteresovanými osobami jsou Milan Hejl a Marek Stránský, všechny tři pak spojuje partnerství ve vlivné pražské PR agentuře AMI Communications.

Zaměstnanec na financích

Zajímavým personálním tahem nové vlády bylo v této souvislosti také jmenování Marka Bindera (ODS) politickým náměstkem ministra financí. Toho si na resort přivedl současný ministr Zbyněk Stanjura (ODS). Binder před tím šéfoval mediálně analytickému oddělení strany, a ještě předtím působil 14 let v agentuře AMI Communications. „Dařilo se i druhé divizi pod vedením Milana Hejla. Marcela Minářová a Mirek Novák vybudovali silné portfolio v oblasti průmyslu a financí, z nichž právě průmyslové klienty vede Roman Binder. Silní jsme také v Public Affairs. Jana Marco a její PAN Solutions výborně doplňují kompetence AMI a mají za sebou skvělé výsledky,“ pochvaloval si partner AMI Communications Marek Stránský u příležitosti 20 let agentury.

Náměstek Binder spolupráci s Janou Marco v souvislosti s působením v AMI nepopírá. „Za dobu mého působení v agentuře jsme byli občas pracovně v kontaktu při spolupráci na několika málo projektech. V současnosti se občas potkáváme coby členové stejného místního sdružení ODS Praha východ. Mimo to žádné kontakty nemáme,“ uvedl Binder.

Náměstek Binder od svého jmenování významně posílil sféru svého vlivu. Od konce letošního února je místopředsedou dozorčí rady ČEZ. Jaká přesně je jeho role v dozorčí radě ČEZ a jaké k tomu má dispozice vysvětlil za náměstka Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí. „Působí zde z pozice náměstka ministra financí jako zástupce majoritního akcionáře a zužitkovává dřívější zkušenosti z vedení oddělení financí a průmyslu v agentuře AMI.“.

Běhal zároveň vyloučil, že by společnosti spojené s Marco měly aktuálně nějaký kontrakt přímo s ministerstvem. „Nejméně od roku 2010 nebyly se společnostmi Pan Solution ani AMI Communications uzavřeny Ministerstvem financí žádné smlouvy a neproběhly žádné finanční transakce,“ dodal. Navázání nové oficiální spolupráce v podobě obchodního kontraktu například s ČEZ, nebyla ochotna potvrdit ani Marco.

Na pomezí zákonů

Na propojení byznysových zájmů a politiky prostřednictvím lobbingu není nutně něco nekalého, v Česku jde ale o šedou zónu, které se zákonná pravidla dodnes vyhýbají jako čert kříži. Minulá poslanecká sněmovna měla na stole k projednání zákon o lobbingu loni v červnu. Dostal se sice do závěrečného čtení, poslanci o něm ale nestihli ve stanovené době hlasovat. Piráti tehdy navrhli prodloužení jednání, zástupci ODS a TOP 09 návrh vetovali a zákon spadl pod stůl. Velmi ostře to tehdy kritizoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Znovu se bohužel ukazuje, jak to jednotlivé sněmovní strany myslí s prosazováním protikorupčních opatření vážně a jak reálně naslouchají přáním občanů. Lobbing do dnešní doby není nijak regulován ani monitorován, přitom veřejnost má právo vědět, kdo se snaží ovlivňovat podobu zákonů, přípravu zakázek či rozdělování dotací,“ uvedl Bartoš. Následně Babišova vláda v demisi schválila další verzi zákona, platný ale není. Navíc vláda Petra Fialy jej chce předělávat, trvá na tom Evropská unie a podmiňuje tím čerpání 172 miliard korun v Národním plánu obnovy. Nemusí ale spěchat, čas na to má mít až do konce března 2026.


Témata:

Nepřehlédněte