Skanzen pod širým nebem tvoří několik objektů, bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy, kde můžeme obdivovat zbylé části někdejšího technologických zařízení jsou rozesety ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v neopakovatelně nádherné krajině Českého krasu.
Nedílnou součástí skanzenu je i trvalá expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Turisté ji objeví v budově bývalých kanceláří a skladů.
Proč Solvayovy lomy?
Firma Solvay pochází z Belgie a v roce 1904 přišla do Čech. Zabývala se zpracováním vápence pro chemické účely. Vápenec pro svou továrnu v Ústí nad Labem nejprve kupovala od nejrůznějších dodavatelů, ale nerentovalo se to, proto v roce 1916 bylo rozhodnuto o otevření vlastního lomu na vápenec. Těžba firmou Solvay skončila v roce 1956. Dotěžovalo se až do roku 1964.
Zřejmě největší zajímavostí skanzenu je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, která vypovídá stylu dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.
Kudy tam
Autem z Karlštejna do obce Bubovice, odtud pak 2 km po rovině. Za vesnicí ve směru na obec Loděnice odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě a vede až do lomu.