• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nedaleko hradu Karlštejn se ukrývá pozoruhodný skanzen Solvayovy lomy. Už jste ho navštívili?

  28.3.2018
  Táňa Pikartová
  Další fotky

  Jen kousek od hradu Karlštejn se můžeme ocitnout v nádherné jarní, až panenské přírodní scenérii Solvayovy lomy.

  Skanzen pod širým nebem tvoří několik objektů, bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy, kde můžeme obdivovat zbylé části někdejšího technologických zařízení jsou rozesety ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v neopakovatelně nádherné krajině Českého krasu.

  Nedílnou součástí skanzenu je i trvalá expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu. Turisté ji objeví v budově bývalých kanceláří a skladů.

  Středověké hradiště připomínají už jen rozvaliny nad údolím Berounky. Na Tetíně zavraždili sv. Ludmilu

  Proč Solvayovy lomy?
  Firma Solvay pochází z Belgie a v roce 1904 přišla do Čech. Zabývala se zpracováním vápence pro chemické účely. Vápenec pro svou továrnu v Ústí nad Labem nejprve kupovala od nejrůznějších dodavatelů, ale nerentovalo se to, proto v roce 1916 bylo rozhodnuto o otevření vlastního lomu na vápenec. Těžba firmou Solvay skončila v roce 1956. Dotěžovalo se až do roku 1964.

  Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

  Zřejmě největší zajímavostí skanzenu je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, která vypovídá stylu dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.

  Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

  Kudy tam

  Autem z Karlštejna do obce Bubovice, odtud pak 2 km po rovině. Za vesnicí ve směru na obec Loděnice odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě a vede až do lomu.

  FOTO: Solvayovy lomy

  Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (3)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (2)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (6)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (4)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (5)
  Další fotky
  Solvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy_lomy_(wikimedia)Solvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomy

   


  Témata:

  Nepřehlédněte