• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nedosáhli jste na hypotéku? Využijte družstevní bydlení

  18.9.2023
  Redakce
  Komerční sdělení

  Drahé hypotéky a rostoucí ceny nájmů stojí za zvýšenou poptávkou po družstevním bydlení. Jaké jsou aktuální možnosti a hlavní výhody družstevního bydlení v Česku.

  Řada českých rodin se kvůli vysokým cenám nemovitostí a drahým hypotékám ocitla ve svízelné situaci. Na jedné straně totiž potřebuji co nejdříve vyřešit svoji bytovou situaci, na straně druhé je pro ně vlastní bydlení finančně nedostupné. „Úrokové sazby se u nových hypoték stále drží v blízkosti šesti procent. Přičteme-li přísně nastavené limity úvěrových ukazatelů pro poskytování úvěrů ze strany České národní banky, nedosáhnou na hypotéku při současných cenách nemovitostí už ani domácnosti se středními příjmy. Statistiky potvrzují, že zájem o hypotéky oproti minulým letům výrazně ochladl. Naopak se lidé začínají více zajímat o možnosti družstevního bydlení,” uvádí Aleš Vyskočil, ředitel společnosti UNIDEBT Czech, SE.

  Ceny nemovitosti příliš neklesají

  K lepší dostupnosti vlastního bydlení příliš nepřispívá ani dosavadní vývoj cen nemovitostí. Ty totiž klesají velmi pozvolna a spíše v řádu jednotek než desítek procent. Vyšší slevy jsou patrné především u starších nemovitostí v méně vyhledávaných lokalitách, které potřebují stávající majitelé velmi rychle prodat. Velcí developeři nabízející k prodeji nové byty a rodinné domy mohou místo slevy nabídnout například parkovací stání či kuchyňskou linku „zdarma”. S výraznějším poklesem cen nemovitostí nelze počítat ani v následujících letech. V čase totiž rostou nejen ceny stavebních materiálů, ale také veškerých stavebních prací. Ceny bytů a rodinných domů budou v horším případě kopírovat vývoj inflace.

  Renesance družstevního bydlení

  Družstevní bydlení není v Česku neznámé. Před rokem 1989 obývala většina rodin družstevní nebo státní byt. Ve vlastním bydleli především majitelé rodinných domů. Se zhoršující se dostupností hypoték lidé přirozeně hledají další alternativy. Jednou z nich jsou projekty družstevního bydlení. Do výstavby družstevních bytů se již pustili někteří velcí developeři. Projekty družstevního bydlení připravují i některá města a obce. Aleš Vyskočil k tomu dodává: „V letošním roce jsme připravili pro zájemce o družstevní financování nový produkt Hypodružstvo. Je určen pro lidi, kteří nedosáhnou na hypotéku nebo potřebují vyřešit finanční problémy spojené s jejich nemovitostí.”

  Družstevního bydlení má řadu výhod

  Pořízení družstevního bytu má oproti financování nemovitosti hypotékou několik výhod. Ke vstupu do družstva obvykle stačí složit členský vklad ve výši 20 až 30 procent z celkové ceny nemovitosti. Kromě vlastní hotovosti je možné financovat tento členský vklad například pomocí úvěru ze stavebního spoření. Zbývající část ceny nemovitosti (tzn. 70 až 80 %) je splácena postupně formou nájmu. V něm jsou započítány i platby za společné služby a samozřejmě splátka úvěru družstva.

  „Při vstupu do družstva nemusí zájemci nic dokládat, nevadí ani záznamy v registrech. Členem družstva se může stát jak fyzická, tak i právnická osoba. Družstevní bydlení může být řešením pro ty, kteří mají nepravidelné příjmy nebo nemohou výši svého příjmu doložit. Limitem není ani věk. Družstevní byt si můžete pořídit v jakémkoliv věku. Jako člen družstva ušetříte i na dani z nemovitosti, tu platí majitel nemovitosti, kterým je družstvo,” vyjmenovává další výhody Aleš Vyskočil.

  I když jako řádný člen družstva nejste přímým vlastníkem nemovitosti, ale držíte družstevní podíl spojený s právem nájmu nemovitosti, můžete svůj podíl kdykoliv za úplatu převést na jinou osobu. Cena podílu se bude odvíjet od výše složeného počátečního vkladu, vývoji cen na realitním trhu a doby užívání nemovitosti. Možný je rovněž převod nemovitosti do osobního vlastnictví.

  „Družstevní podíl je také možné navázat přímo na vlastní nemovitost. Vkladem nemovitosti do družstva získáte finanční prostředky, které lze využít na cokoliv. V nemovitosti můžete nadále bydlet a platit nájemné. Po určité době máte možnost si nemovitost převést zpět do osobního vlastnictví,” popisuje Aleš Vyskočil jednu z výhod řešení Hypodružstva.  Nepřehlédněte