Nedostatek personálu. V benešovské nemocnici chybějí především sestry intenzivní péče

6.11.2020
Redakce

V benešovské krajské nemocnici je nyní 95 pacientů s covidem-19, za poslední týden jich 30 přibylo. Devět pacientů je v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Vedení upozorňuje na to, že kapacita zařízení není dána počtem volných lůžek či ventilátorů, ale množstvím personálu, zvláště sester z intenzivní péče. Mimo službu je nyní zhruba pětina zdravotníků, situace se zlepšuje o jednotlivá procenta týdně.

„S přihlédnutím k tomu jsme v intenzivní péči obsazeni na více než 100 procent a na standardních lůžkách můžeme hospitalizovat navíc maximálně deset pacientů. Dle veřejně dostupných statistik je okres Benešov nyní jedním z nejvíce postižených pandemií covid-19 v celé republice a tím i světově,“ upozornilo vedení nemocnice.

Částečně je možné nahradit personál studentkami a mediky, v nemocnici pomáhá i 20 vojáků. Mohou ale pečovat o pacienty jen na úrovni pomocného ošetřovatelského personálu. Chybí hlavně střední zdravotnický personál, především sestry intenzivní péče, ale i všeobecné sestry.

Nemocnice vzhledem ke špatné situaci na Benešovsku opakovaně využívá volnou kapacitu partnerských krajských nemocnic k umístění pacienta v kritickém stavu, to znamená na umělé plicní ventilaci. „Pokud se nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 během víkendu nezpomalí, v příštím týdnu budeme muset využít i volnou kapacitu jiných nemocnic pro pacienty hospitalizované na standardních lůžkách, ať již s kyslíkem či bez něj,“ dodalo vedení. Vzhledem k výraznému růstu počtu covid pozitivních pacientů v ústavech sociální péče i na ošetřovatelských lůžkách je podle něj tento předpoklad velmi reálný.

Ve středních Čechách je podle hygieniků nyní 35 025 nakažených, nejvíce v okrese Praha-východ, kde je nyní s nemocí covid-19 evidováno 5313 lidí. Následuje Praha-západ s 3998 nakaženými. V přepočtu na 100 000 obyvatel je situace nejhorší právě na Benešovsku, kde na tento počet obyvatel připadá 3608 nakažených.

vera/čtk

Exkluzivně Honza Tuna: Covid a papalášiNepřehlédněte