Exkluzivně Honza Tuna: Covid a papaláši

Situace v naší zemi je vážná a v počtech zemřelých na Covid-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel jsme na tom nejhůře na světě. Nakažených u nás každý den přibývá o mnoho tisíc více než např. v sousedním Německu, ve kterém žije osmkrát více lidí a také tam o dost více testují.

Situace nemusela být tak zlá, kdyby na přelomu srpna a září před návratem dětí do škol a dospělých do továren a kanceláří nesmetl premiér Babiš opatření už oznámená odborníky. A kdyby poté opatření neoddaloval, až proběhnou volby. Nevykřikoval ve Sněmovně, že se nemá řešit covid, ale zahrádkářský zákon.  A nechtěl si tak populisticky naklonit dav, který pod vlivem nejrůznějších dezinformací a pseudocelebrit bohužel i s titulem MUDr. odmítal nošení roušek, které prokazatelně snižují riziko šíření nákazy či přinejmenším nálož viru, který od nakaženého můžete dostat a která rozhoduje o tom, jak těžký průběh onemocnění bude mít.

Daň za pár procent ve volbách pro Babišovo hnutí bude vysoká.  Nemuselo tomu tak být. Včasná preventivní opatření by samozřejmě pandemii nezastavila úplně, ale mohla ji zásadně zmírnit, rozložit v čase a nemusela se na nás teď valit tak obrovská tsunami. Mohli jsme na tom být třeba tak jako právě v Německu, ve kterém vláda Angely Merkel racionálně, věcně, v klidu a nepopulisticky přijímá opatření a srozumitelně lidem říká i věci, které sice třeba zrovna nechtějí slyšet, ale které mají smysl. Na druhou vlnu se začala chystat už v dubnu. A tak Němci své vládě věří.  A to i proto, že se sama chová tak, jak požaduje po občanech.

U nás, když už průšvih nezakryje ani celé PR oddělení vládního ANO, teď premiér Babiš střídavě žádá a střídavě vyhrožuje lidem, aby opatření dodržovali. To samé i prezident Zeman. Tak si pojďme shrnout, jak jsou na tom s dodržováním toho, co chtějí po lidech, oni sami a jejich okolí.

  1. Na jaře platí zákaz všech akcí a shromažďování. Prezidentův kancléř stále bez bezpečnostní prověrky pořádá zabíjačku. Když se to provalí, tvrdí, že prase bylo nemocné.

  2. Na jaře se lidé nesmí shromažďovat a chodit do restaurací. Prezident Zeman pozve do Lán hosty a na stole mají všichni plno jídla. Když na to lidé upozorňují, ministryně spravedlnosti Benešová tvrdí, že si jídlo prostrkávali do pusy pod rouškou.

  3. Na jaře je po návratu z rizikových zemí nutné jít do karantény. Prezidentův poradce Nejedlý se vrátí z Číny, kde je situace nejhorší na celém světě, a místo karantény chodí po restauracích.

  4. Na jaře musí být zavřená kadeřnictví. Ministryně financí Schillerová se vyfotí na ulici u luxusního kadeřnictví. Vlasy má ostříhané, obarvené, vyfoukané. Když na to lidi upozorňují, tvrdí, že si to udělala sama.

  5. Premiér Babiš vyzývá národ, aby letos v létě zůstal doma a necestoval do zahraničí. Krátce na to jeho žena Monika odfrčí k moři do Chorvatska a premiér na Krétu. Národu tvrdí, že mu to poradila křišťálová koule.

  6. Premiér Babiš je v uzavřeném prostoru v mnohahodinovém kontaktu s nakaženou hygieničkou. Nejde do karantény, dál je v kontaktu s lidmi na předvolebních mítincích a stýká se se stovkami lidí. Když se to provalí, tvrdí, že měl respirátor (I když o tom neexistuje jediný důkaz, naopak spousta fotek, kde nemá na puse nic, není ani informace a důkaz, že by šel na testy) a seděl daleko. Ostatní účastníci do karantény jdou.

  7. Vláda zakáže všechny kulturní a společenské akce bez výjimky, zavře školy a zakáže shromažďování více jak 6 osob. Na Hradě pokračují přípravy na „mejdan“ k 28. říjnu, prezidentův kancléř Mynář požaduje po hygieničce výjimku. Akce je zrušena až poté, co počty nakažených a mrtvých stoupají tak hodně, že se v zemi musí omezit volný pohyb lidí.

  8. A pověstnou třešinkou na dortu je noční rande ministra zdravotnictví Prymuly, šéfa poslanců ANO Faltýnka a spol. v luxusní hospodě na Vyšehradě. Samozřejmě bez roušek. Všechny ostatní hospody v celé zemi přitom musí být zavřené.

A to je jen to, co se nepodařilo ututlat. V žádném případě nevyzývám k nerespektování opatření ve smyslu „Když ne oni, tak proč my?“.  Naopak. Prosím, dodržujme opatření. Jde o naše životy, životy našich blízkých a lidí, které sice osobně neznáme, ale stejně jako my chtějí žít.  Nejde o ty papaláše. Neděláme to kvůli nim. Ale pro sebe. A i kdybychom mohli zachránit jeden lidský život, má to smysl. Děkuji. Společně i tuto nejhorší krizi od konce druhé světové války zvládneme. Byť to nebude jednoduché a bude to bolet. A s těmi papaláši si to pak vyřídíme ve volbách.

Přeji nám všem pevné zdraví a za 14 dní se těším na počtenou.

Váš Honza Tuna

Dnes, 19:22
Na 24 místech meteorologové zaznamenali nejvyšší únorovou teplotu od začátku měření. Nové maximum pro 24....
Dnes, 15:57
Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Při ukázce testování covidu pomocí...
Dnes, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:35
Poslední doba ledová už je minulostí. Krajina, kterou známe dnes, je dosud ještě zimomřivá. Bažiny,...
Dnes, 15:24
V ČR loni vzrostl o 42 procent počet nakažených syfilisem. Odborníci se jen diví, protože...
Dnes, 13:25
Zima je odjakživa spojena s pravou vesnickou zabijačkou. Víte, že zabijačky opět přicházejí do módy?...
Dnes, 13:00
Dnes máte poslední šanci koupit si první číslo se skvělým rozhovorem s Taťánou Gregor Brzobohatou...
Dnes, 12:20
Vláda se dnes večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu...
Dnes, 11:15
Loď jako symbol cesty do záhrobí je známa již tisíce let. Dnes si ji spojujeme...
Dnes, 10:20
České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce. Leteckou...
koronavirus
Dnes, 09:45
V úterý přibylo v Česku 15 672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6....
Reklama