• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejlepší pomocník pro vaše játra? Ostropestřec

  2.12.2023
  Doris Drienová
  Komerční sdělení

  Játra jsou nejdůležitější a největší orgán v lidském těle, který se podílí na trávení potravy a celkovém zdraví organizmu. Právem jsou nazývána „chemickou továrnou organizmu“, protože zasahují do více než 250ti chemických procesů v lidském těle.

  Jsou uložená pod bránicí, v horní části břicha a u dospělého člověka váží až 1,5 kg. Tvoří se v nich žluč, několik druhů cukrů, množství bílkovin a zároveň slouží i na uskladnění mnohých zásobních látek.

  Přes játra procházejí všechny látky, které se vstřebávají ze střeva. Výživné látky se dále metabolicky zpracovávají a škodlivé látky se detoxikují a postupně se vyloučí z organizmu. Zdravá játra tedy zabezpečují pro organizmus nejen správné trávení potravy, vstřebávání živin, ukládání zásobních látek, ale i vylučování škodlivých a nepotřebných látek.

  Příroda má sílu chránit Vaše játra (Zdroj: Terezia)

  Pomoct může také příroda…

  V přírodě se nachází více látek s ochranným a prospěšným účinkem na jaterní buňky.

  Ostropestřec mariánský je vysoká bodlákovitá rostlina, která má původ na Kanárských ostrovech. Důležité jsou hlavně semena díky vysokému obsahu silymarinu, který má na játra příznivé účinky. Pomáhá odstraňovat škodlivé látky a zároveň podporuje regeneraci poškozených jaterních buněk, čímž zajišťuje jejich správnou funkci. Podporuje taktéž zdraví trávení.

  Zvláštní pozornost si zasluhuje i houba Reishi, která je v Číně a Japonsku považována za královnu mezi houbami. Reishi (Lesklokorka lesklá) je vzácná houba, která roste na odumřelých stromech s tvrdým dřevem. Obsahuje velké množství látek, které posilují imunitní systém, a mají výrazný vliv na jaterní buňky. Reishi zlepšuje metabolizmus jater a rychleji ji zbavuje toxických látek. Zkušenosti potvrzují pozitivní vliv Reishi při poškození jater v důsledku nadměrného požívání alkoholu. Reishi svým pozitivním účinkem na játra urychluje regeneraci poškozených jaterních buněk.

  Pravidla správné detoxikace:
  1. Pitný režim – min. 2,5 litru v podobě neperlivé vody, bylinkových čajů a přírodních zeleninových a ovocných šťáv.
  2. Jíst méně a často.
  3. Omezit nezdravé potraviny – nahradit je ovocem, zeleninou, libovým masem a rybami.
  4. Vyloučit alkohol, kávu a nikotin.
  5. Dbáme na hodně spánku a pravidelnou fyzickou aktivitu.
  6. Užívat vhodné doplňky stravy na detoxikaci organizmu a jater.

  Zdroj: Terezia TZ  Nepřehlédněte