• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejlepší stavby roku 2023: Vysočina vyhlásila vítěze

  11.6.2024
  Simona Knotková

  Titul Stavba roku Kraje Vysočina za rok 2023 získalo od odborné poroty pět počinů.

  Ocenila rekonstrukci městského domu v Jimramově, v němž je penzion Just, obnovu zámku v Telči, dostavbu biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě a úpravu křižovatky v Kamenici nad Lipou. Atypický objekt ze dřeva v Hospodářském dvoře Bohuslavice dostal kromě titulu také nejvíc SMS hlasů od veřejnosti a cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

  Záměrem soutěže je ocenit nejlepší novostavby a rekonstrukce, letos se uskutečnil její 22. ročník. Přihlášených bylo 19 realizací, výsledky v pondělí organizátoři vyhlásili v Novém Městě na Moravě.

  Hospodářský dvůr Bohuslavice na Jihlavsku nabízí zázemí pro dovolenou a různé akce. Nový víceúčelový objekt dostal v soutěži titul stavba roku za monumentální a přesto jednoduchou dřevěnou konstrukci z mohutných kmenů.

  U státního zámku Telč ocenila porota rozsáhlou stavební a restaurátorskou obnovu. Tato památka UNESCO se jí dočkala po víc než sto letech. Novoměstský biatlonový areál Vysočina Arena dostal titul za citlivé doplnění tribun s odpovídajícím zázemím pro sportovce a návštěvníky.

  Penzion Just v Jimramově na Žďársku bodoval u poroty inspirativní proměnou památkově chráněného městského domu v centru. Pozdně klasicistní budova byla dříve využívaná jako zemědělská usedlost.

  Nová okružní křižovatka s uměleckým ztvárněním lipového listu a s úpravami navazujících komunikací v centru Kamenice nad Lipou dostala titul stavba roku za bezpečně vydefinovaný dopravní prostor. Investorem této akce byl kraj spolu s městem.

  Soutěžící stavby získaly také šest odborných čestných uznání a ocenění vypisovatelů a partnerů soutěže. Podrobnosti k přihlášeným akcím jsou na webu.

  Přehlídku stavebních realizací pořádá spolek Stavba Vysočiny ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví, ČKAIT a Krajem Vysočina.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte