• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Nejnesmyslnější trafika!“ Hollan jede na Piráty bomby

  12.2.2024
  Jitka Kačánová

  Opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno) označil funkci uvolněné předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny za nejnesmyslnější trafiku v historii brněnského zastupitelstva. A ještě k tomu za sto tisíc měsíčně. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ale tvrdí, že tato funkce je potřeba a že debaty o výši odměny jsou politickými přestřelkami. Radní Tomáš Aberle (TOP 09) k tomu dodal, že Hollan je jeden z největších dezinformátorů sociálních sítí.

  „Piráti dostali nejnesmyslnější trafiku v historii zastupitelstva. Uvolněnou předsedkyni Výboru pro národnostní menšiny, který nemá žádné pravomoci a prakticky žádnou agendu. Brněnská Národní fronta dokončena,“ napsal na svůj Facebook Hollan. „Mně se to nechce vůbec psát a komentovat, protože je to už naprostý kolaps zdejší politiky. Po dnešku čítá koalice 52 zastupitelů z 55. Takovou jednotu neměly ani okresní národní výbory,“ dodal.

  Vysomrovaná trafika“

  Hollan poukázal na to, že po loňských volbách se v koalici na magistrátu ocitly prakticky všechny strany – tedy ODS, TOP09 a ANO, ale i ČSSD i KDU–ČSL a STAN. „Piráti tam chtěli též, jenže den předem se jim na základě aktuálních policejních zásahů sekla právě Monika Spilková, že do toho nevleze. Byli na ni strašně naštvaní, protože trafika i pro ně už byla připravena,“ vysvětlil svůj náhled Hollan. „Okamžitě po té, co se Piráti odmítli vinou Moniky stát součástí Národní fronty, se za to začali Kerndlovi omlouvat a rok mu lezli do zadku, až si vysomrovali trafiku. Uvolněný post předsedy Výboru pro národnostní menšiny, který zřizuje Brno nepovinně,“ dodal Hollan.

  A připomenul, že členem výboru, který teď povede právě Spilková, je také Oleg Beznosik, o kterém na podzim loňského roku prohlásil, že podniká na hraně zákona. „Je skutečně otřesné, k jakým špinavostem se snižuje zoufalá politická konkurence,“ reagoval na jeho slova tehdy Beznosek.

  Politické přestřelky

  Jmenování Spilkové je ovšem podle primátorky reakcí na eskalaci napětí mezi romskou a ukrajinskou komunitou. „Brno potřebuje představitele samosprávy města, který se bude oblasti národnostních menšin intenzivně věnovat. Díky tomuto řešení bude mít zvolená paní předsedkyně dostatečnou časovou kapacitu jak pro operativní řešení aktuálních problémů, tak pro dlouhodobější koncepční práci“ sdělila Našemu REGIONU Vaňková. Podle ní žijí v jihomoravské metropoli desítky tisíc lidí jiné než české či moravské národnosti. „Odměna uvolněné předsedkyně výboru je stanovena automaticky podle zákona o obcích, takže jakékoliv debaty o výši odměny jsou pouhými politickými přestřelkami bez věcné podstaty,“ dodala.

  Dezinformátor

  K Hollanovým slovům se pro Náš REGION vyjádřil i brněnský radní Aberl. „Matěj Hollan je jeden z největších dezinformátorů českých, potažmo brněnských sociálních síti a nejen jich. Patrně žije v nějakém svém světě, který je zcela odtržený od reality. Proto jej nesleduji a nehodlám se k jeho pomateným výmyslům vyjadřovat, nemá to cenu, jsou buď zcela překroucené, nebo úplně vymyšlené. A ačkoliv jsem plně pro věcný dialog s opozicí, tak u Matěje Hollana se o žádný dialog nejedná, je to jen čistá demagogie,“ řekl. „Loňský rok ukázal, že problémy v Brně s národnostními menšinami potřebují větší supervizi. Piráti přišli s návrhem, že by se toho chtěli ujmout. Návrh jsme pořádně prokonzultovali jak s nimi, tak uvnitř naší koalice, a nakonec jsme se rozhodli jej podpořit,“ doplnil ohledně uvolněné pozice předsedkyně výboru pro národnostní menšiny.

  Za Piráty se nám ozval i zastupitel Adam Zemek: „O žádnou trafiku se rozhodně nejedná. Téma národnostních menšin je velice důležité a my se mu chceme naplno věnovat. Velký konflikt některých menšin v Brně v poslední době tuto tezi potvrzuje. Překvapuje mne, že zrovna Matěj Hollan toto téma za důležité nepovažuje a národnostní menšiny podporovat nechce.“

  Rozbuškou byla smrt

  K největším sporům mezi významnými brněnskými menšinami – mezi Romy a Ukrajinci – začalo docházet po konfliktu mezi několika romskými mladíky a Ukrajincem loni v červnu u Brněnské přehrady, na jehož následky jeden z mladíků zemřel. Pobouření vyvolalo zejména propuštění sedmatřicetiletého obviněného z vazby a jeho následné vyšetřování na svobodě. Jeho případ nyní projednává brněnský krajský soud a v případě odsouzení mu za vraždu hrozí až 18 let. On sám tvrdí, že k zabití došlo v sebeobraně.

  S využitím ČTK  Nepřehlédněte