Nejslavnější dětská hvězda a miláček Lucie Bílé zemřel pár dnů před svými 22. narozeninami

17.3.2022
Jitka Kačánová

Na filmovém festivalu v Monte Carlu ho označili za nejlepšího dětského herce od dob Shirley Temple Blackové. To mu bylo jedenáct. O rok později ale s filmováním definitivně přestal.  Představa, že by se jednou měl stát neúspěšným hercem, pro něj byla nesnesitelná.

Obrovský talent, přirozené vystupování a odzbrojující dětské kouzlo – to udělalo z Tomáše Holého absolutní dětskou hvězdu českého filmu všech dob. A přestože je jeho poslední film starší více než čtyřicet let, dosud se mezi dětskými herci nenašel nikdo, kdo by jeho popularitě mohl konkurovat.

Strýc rekvizitář

U jeho hereckých začátků přitom stála ohromná náhoda. Herecký „štěk“ ve veleúspěšné komedii Marečku, podejte mi pero!, přišel o svého představitele, který onemocněl. Oldřich Lipský poprosil členy filmového štábu, ať mu někoho přivedou. Stačilo mu jen, aby dokázal říct tři věty a nebál se kamery. Rekvizitář mu druhý den představil svého synovce, který režiséra zaujal svou bezprostředností.

A hned Holého druhý film ho doslova vystřelil k hvězdným výšinám. Když se ale objevil na konkurzu Marie Poledňákové na slavný film Jak vytrhnout velrybě stoličku, zpočátku na ni velký dojem neudělal, a tak ho poslala domů. Za chvíli se ale vrátil a beze slov gestikuloval, že si tam zapomněl čepici. Rozhodla se ho tedy pozvat ještě jednou. A brzy měla jasno.

„Když jsem pak zkoušela scénu s Janou Preissovou a Františkem Němcem, začala jsem tušit, že ostatní kluci vůbec nemají šanci. Tomáš spletl, co se dalo. Breptal, culil se, byl tak bezprostřední a něžný! Moje intuice mi napověděla, že nikdo jiný malého Vaška hrát nemůže,“ vzpomínala později na objev dětské herecké hvězdy. Holý celkem natočil na dvacet filmů, ale herectví ho přestalo bavit a ve dvanácti letech, kdy byl na vrcholu úspěchu a slávy, s tím „seknul“.

Velká láska a tragická smrt

Později začal studovat práva a posledních šest měsíců života chodil s tenkrát začínající zpěvačkou Lucií Bílou. Seznámili se spolu v jedné hospůdce v Nuslích, kde oba v tu dobu bydleli.

A byla z toho láska jako trám. „Nevím, jestli bychom spolu zůstali pořád jako partneři, ale určitě bychom vždycky zůstali přátelé,“ myslí si Bílá. „Byl slunce a dodnes mi chybí,“ dodala. Holý se totiž jen pár dnů před 22. narozeninami zabil v autě, když posilněn pár pivy vyrazil se svým kamarádem vyzkoušet novou škodovku. Na náledí ale nezvládli ostrou zatáčku u Polevska nedaleko České Lípy a po čelním nárazu do stromu Holý svým zraněním podlehl. Ve čtvrtek 17. března by mu bylo 54 let.

Nejznámější role Tomáše Holého

Marečku, podejte mi pero! (1976): I maličká role žáka Matuly, který donese roztržitému chemikáři v podání Františka Filipovského vzkaz od pana ředitele, stačila, aby se Holý zapsal do povědomí diváků. Mistrovská etuda Filipovského s ocucaným bonbonem a Holého nevinný a zároveň rošťácký kukuč spolu fungovaly dokonale.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) & Jak dostat tatínka do polepšovny (1978): Nejpopulárnější dvojice filmů s Holým v hlavní roli Vaška Bendy, který se konečně dočká vytouženého tatínka v podobě pohodářského horolezce Františka Němce. Jeho filmová maminka Jana Preissová sice Vaškovo nadšení úplně nesdílí, ale i ona nakonec propadne jeho kouzlu. A víte, proč má velryba obvázanou hlavu?

Ať žijí duchové! (1977): Oldřich Lipský obsadil Holého rovněž do své nesmrtelné
hudební komedie v roli Vendelína Nademlejnského. Spolu s ostatními dětmi a hlavně s duchem rytíře Brtníka z Brtníku a jeho dcery Leontýnky překazí nekalé plány vedoucího samoobsluhy Jouzy a jeho švagrové zvané Černá kronika, kteří chtějí udělat ze starobylého hradu pěstírnu žampiónů.
Pod Jezevčí skálou (1978), Na pytlácké stezce (1979) & Za trnkovým keřem (1980): Roli neduživého Pražáka Vaška Straky, který jede za dědou na šumavskou hájovnu, napsal scénárista Václav Gajer Holému přímo na tělo. První film z roku 1978 si v sousedním Německu získal obrovskou oblibu, a proto tvůrci dotočili ještě další dva díly.

Prázdniny pro psa (1980)
Postava Petra Mráze, který tráví prázdniny u babičky s dědou na venkově, byla Holého poslední. S filmováním se rozhodl skončit už předtím, ale chtěl dokončit vše, co už slíbil. Psího parťáka Bleka s ním hraje jeho vlastní pes, velšteriér Alton. Tento film byl také posledním pro Jiřího Hrzána, který po jeho dokončení spadl z pátého patra, kam se šplhal za svou přítelkyní.Nepřehlédněte