• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Největší na světě. Ženě v Jindřichově Hradci odstranili 19kilogramový nádor

  27.5.2024
  Simona Knotková

  Lékaři v jindřichohradecké nemocnici odstranili pacientce nádor z břišní dutiny, který vážil 19 kilogramů.

  Podle nemocnice by mohlo jít o největší nádor tohoto typu na světě. V tiskové zprávě o tom informovala nemocniční mluvčí Eliška Čermáková. Pacientka se domnívala, že má břišní kýlu, až podrobnější vyšetření ukázalo, že jde o nádor mimořádných rozměrů. V nemocnici zůstala tři měsíce.

  „Někteří pacienti své problémy bagatelizují, i když podvědomě vědí, že se něco děje, ale nechtějí si to přiznat, což byl i případ paní Marie. Přijali jsme ji za minutu 12. Potíže narůstaly každým dnem, nádor utlačoval orgány dutiny břišní a hrudník a pacientka nemohla koncem (loňského) roku už prakticky ani sama dýchat,“ uvedl primář chirurgického oddělení jindřichohradecké nemocnice Lukáš Havlůj.

  Šestasedmdesátiletá žena nastoupila do nemocnice loni v prosinci. Předpokládala, že se na Vánoce vrátí domů. Nakonec ale v nemocnici zůstala déle než tři měsíce. Operace trvala čtyři hodiny, ale nádor utlačoval velké cévy v břišní dutině i ostatní orgány a návrat k běžnému stavu byl dlouhý. „Došlo k mnoha závažným pooperačním okolnostem, se kterými jsme se na ARO museli potýkat. Naše pacientka strávila na ARO téměř tři měsíce a polovinu z toho byla v umělém spánku,“ uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Vít Lorenc.

  Lékaři uvedli, že se jedná o vzácný nádor takzvaný liposarkom. Vzniká z tukové tkáně a může se vyskytovat kdekoli v lidském těle, na končetinách, v dutině břišní nebo v blízkosti ledvin. „Věděla jsem, že výsledek je nejistý a že se možná z nemocnice už nevrátím. Spoléhala jsem ale na lékaře a důvěřovala jim. Všem bych chtěla moc poděkovat, zachránili mi život,“ řekla pacientka, která se stará o svá vnoučata, neboť její dcera zemřela před 13 lety.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte