Několik užitečných rad než vyrazíte na dovolenou s mrňouskem

31.7.2018
Aleš Zavoral

15 zajímavostí o filmu Pretty Woman. Víte, že Gere opravdu hrál na klavír a Julia se vytratila na kafe s prostitutkami?

Na delší vzdálenosti pro cestu s malými dětmi pokud možno zvolíme letadlo. Větším dětem snadno vysvětlíte, proč by mohly mít problémy při vzletu a přistání. Dejte jim cucat bonbon nebo žvýkat žvýkačku, aby se předešlo zalehnutí uší. Kojence je dobré vzbudit a dát mu pít. Novorozenci však do letadla nepatří, protože jsou velice citliví na změny tlaku. Během letu musejí být děti připoutány, a tak bývají z nedostatku pohybu neklidné. I tady je dobré se jim postarat o zábavnou činnost. Nejméně vhodným dopravním prostředkem pro cestování s dětmi je dálkový autobus. Naprosto nejpohodlnější je vlak, pokud budete zvýšeně dbát na hygienu.

Při cestách trpí děti často kinetózou. Kromě nevolnosti se mohou dostavit bolesti hlavy a závratě. Také není vhodné, aby děti vyjely na cestu nalačno nebo byly naopak přejedené.

Nebezpečným by dětem mohl být pobyt na sluníčku. Opalování a případné spálení je u nich spojeno s až dvojnásobným rizikem výskytu kožního nádoru v dospělosti. Děti mladší šesti měsíců není vhodné vystavovat slunečnímu záření vůbec. Opalovací krémy volte s UV filtrem 50 a dětem pořiďte certifikované oblečení s UV ochranou.

10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

 Hygiena nade vše

Čím mladší človíček, tím má menší problémy s nezvyklými klimatickými podmínkami nebo posunem času, zato je ale náchylnější ke zdravotním problémům, a to hlavně v exotičtějších destinacích. Třeba tím, že se napije závadné vody, z ní mohou být i kostky ledu. Dejte také pozor na nebalené zmrzliny od pouličních prodavačů. Děti si často dávají prstíčky do pusy bez ohledu na to, že předtím sahaly v podstatě na cokoli…

S malými dětmi se nedoporučuje cestovat do tropických zemí a míst s vysokou nadmořskou výškou. Do jednoho roku by totiž neměly překročit výšku 1000 m nad mořem, protože jsou citlivé na výškový otok mozku nebo plic. Příznaky se projevují špatným dýcháním, bolestmi hlavy, podrážděním a neklidným spánkem.

Velmi důležitá je také ochrana dětí před hmyzem. Repelenty používáme až od dvou měsíců a i u starších dětí si musíte dát pozor, aby si potřísněnou ruku necucaly nebo si jí nemnuly oči. Riziko poštípání hmyzem hrozí všude.

Preventivní očkování

Před cestou do exotických nebo rozvojových zemí zkonzultujte s pediatrem i očkování, které rozhodně nepodceňujte. Děti by se mohly nakazit třeba žlutou zimnicí, tuberkulózou, hepatitidou A či B, břišním tyfem, cholerou nebo tetanem, ale také spalničkami. Některé očkovací látky lze podat už v prvních dnech života dítěte, jiné až po půl roce.

 

Jana JílkováNepřehlédněte