Nemocnice doporučuje očkování proti covidu těhotným i kojícím matkám

1.12.2021
Jan Štoll

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím ženám a také těm, které plánují těhotenství. Podle primáře oddělení Lukáše Hrubana situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí například předčasný porod nebo úmrtí novorozence.

Nemocnice uvádí, že se lze očkovat v jakémkoliv týdnu těhotenství a očkovat se mohou i kojící ženy, protože se protilátky dostávají do mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě. Nemocnice tak doporučuje očkování ženám plánujícím těhotenství, dosud neexistují důkazy, že by měla vakcína vliv na plodnost. Doporučuje se také očkování u žen, které podstupují léčbu neplodnosti.

Z průměrných deseti porodů denně jsou pozitivní testy u jedné až dvou žen. Hruban uvedl, že asi dvě třetiny žen nejsou očkované a třetina očkovaná je. „Doporučujeme očkování, protože je to nejefektivnější ochrana. Covid způsobuje komplikace v graviditě, která může postihnout matku i dítě. Je komplex věcí, které to může spustit. Od předčasného porodu, kdy se narodí novorozenec s hmotností 1500 gramů a musí být na přístrojích, až po porod mrtvého dítěte,“ uvedl Hruban. Za období necelého měsíce nemocnice eviduje v souvislosti s covidem úmrtí jedné těhotné ženy.

Podle Hrubana je ale zhruba polovina těhotných bez příznaků a druhá polovina má příznaky běžné virózy. „Je malé procento těch, které mají závažnější potíže vyžadující nějaký další postup, další terapie a mimořádnou péči,“ řekl Hruban. Dodal, že s ohledem na malá čísla v brněnské nemocnici nelze dělat statistiku faktorů, které těžší průběh ovlivňují. „Z dat velkých národních registrů, která jsou k dispozici, je ale samozřejmě vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu u žen, které mají rizikový faktor jako například věk, obezitu nebo další nemoci jako třeba cukrovka nebo hypertenze,“ vyjmenoval Hruban. Pokud se podle něj těhotné ženy odmítnou očkovat, měly by se chránit izolací a omezit všechny kontakty, které se nemusí uskutečnit.

ČTK/STO

 Nepřehlédněte