Nemocnice plná pacientů, ředitel odjel lyžovat do Rakouska. Je to podpásovka, říká Stračár

30.11.2021
Jan Štoll

Rozjitřená a napjatá atmosféra mezi zaměstnanci brněnské vojenské nemocnice. Její ředitel Martin Stračár odjel na hory, nemocnice je přitom pod náporem pacientů s covidem. Upozornila na to média. Stračár se brání tím, že na dovolené nebyl rok, a kromě ředitelské práce měsíčně slouží 120 hodin jako lékař, aby v době epidemie pomohl.

„V podstatě se zopakovala situace z loňska, kdy oddělení s covidovými pacienty jsou pod náporem, a pan ředitel v době krize vyrazil na lyžařskou dovolenou,“ řekl brněnskému Deníku jeden ze zaměstnanců nemocnice. Podobné pozdvižení Stračár vyvolal už před rokem, kdy se vrátil z hor a měl pozitivní test na koronavirus.

Stračár před volnem sloužil ve svátek 17. listopadu a z dovolené se účastnil dvou on-line jednání krajského krizového štábu.  Nyní byl na dovolené od pondělí do pátku. V pátek začal v ČR platit nouzový stav, přestože ještě v týdnu ho vláda vylučovala. Stračár tedy odjel v době, kdy nouzový stav podle slov vlády nehrozil.

Stračár se ale brání. „Celé léto jsem nebyl na dovolené, nikde jsem nebyl rok. O svátku 17. listopadu jsem byl 24 hodin v práci na chirurgické JIP. V čase dovolené jsem se v pondělí a pátek on-line účastnil krizových štábů kraje,“ řekl Stračár. Jeho účast na obou štábech potvrdila mluvčí kraje Alena Knotková. Stračár řekl, že zaměstnanci také měli dovolené a mají na ni nárok. „Já je nijak nelustruju. Někomu mé volno leží v žaludku, ale dodržuju všechna pravidla, mám dvě dávky očkování a považuju to za podpásovku,“ řekl Stračár. Situaci konzultoval s právničkou nemocnice.

Za ředitele postavilo ministerstvo obrany jako zřizovatel nemocnice. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška má každý člověk včetně lékařů právo na dovolenou a před jeho odjezdem byla naplánovaná strategie dalšího postupu, přičemž i při dovolené byl Stračár v kontaktu se svým týmem a ministerstvem. Ve Vojenské nemocnici jsou kvůli nemoci covid-19 pozastaveny plánované operace, provádí jen ty akutní.

Sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte