• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nenechte se nachytat. Třeba na nízkou cenu FVE, radí Martin Palarčík ze SolidSun

  5.6.2023
  Redakce

  Jak vybrat solidního dodavatele fotovoltaiky? Zeptali jsme se generálního ředitele skupiny SolidSun.

  Na podzim roku 2021 nastal enormní zájem o fotovoltaické elektrárny. Jak na tuto situaci zareagovala skupina SolidSun?

  Ta situace nebyla jednoduchá pro žádnou firmu instalující fotovoltaiky. My jsme na ni zareagovali férovým přístupem k zákazníkům. Na začátku roku 2022 jsme dočasně zastropovali příjem nových zakázek tak, abychom přísun klientů vybalancovali v závislosti na množství instalačních kapacit. Ty se nám během pár měsíců povedlo zvýšit natolik, že jsme zase mohli jet na plné obrátky a uspokojit všechny klienty. Řekl bych, že díky více než desetiletému působení na trhu s fotovoltaikou jsme odhadli naše možnosti.

  Enormní zájem o solární elektrárny dal na trhu s fotovoltaikou možnost vyrůst stovkám nových subjektů. V posledních týdnech však stále častěji slýcháme diskuse, že boom ustává a na trhu jsou jen nespolehliví dodavatelé.

  Některé společnosti přecenily své možnosti a kvůli tomu za sebou nechávají nespokojené klienty. Mrzí nás, že zprávy o problémech některých dodavatelů fotovoltaických elektráren, způsobené jejich nekalými praktikami, vrhají špatné světlo na ty férové. Lidé se pak mohou bát pořídit si vlastní elektrárnu právě z obavy, že se jim může stát to samé.

  Jak tedy mají lidé při výběru dodavatele postupovat?

  Stačí sledovat pár parametrů a spolehliví dodavatelé se vám ukážou sami. Ministerstvo průmyslu a obchodu před pár dny ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí aktualizovalo desatero rad, které mají přispět k ochraně zákazníků a zabránit znevěrohodnění trhu s fotovoltaikou. Nově mezi nimi najdete doporučení, jak si vybrat spolehlivou firmu, jaké podmínky dojednat při uzavírání smlouvy nebo jak postupovat, když dodavatelská firma podmínky ze smlouvy neplní. I my dlouhodobě upozorňujeme na kritéria, která je potřeba zohlednit, než dojde k podpisu smlouvy s dodavatelem.

  O jaká kritéria například jde?

  Nikdy nepodceňujte osobní zkušenost zákazníků s kvalitou služeb daného subjektu, ta je vždy nenahraditelná. Garancí spolehlivosti je také členství firmy v profesním sdružení, ať už se jedná o Solární asociaci, Českou fotovoltaickou asociaci, AKU-BAT CZ či Cech akumulace a fotovoltaiky. Dalším z klíčových ukazatelů je také doba úspěšného fungování společnosti na trhu. Standardem by mělo být i zhotovení fotovoltaiky na míru vaší domácnosti i podniku. Spolehlivý dodavatel za vás navíc vyřídí veškeré legislativní a byrokratické procesy a samozřejmostí by mělo být rovněž vyřízení všech náležitostí pro získání státní dotace.

  A co servisní služba a péče o zákazníka. Měl by zájemce reflektovat i toto?

  Ano, máte pravdu, důležitým faktorem při rozhodování o dodavateli FVE je například i jistota servisu. Víte, kam se obrátit v případě potřeby. Navíc fotovoltaika je velké elektrozařízení, u kterého je potřeba provádět pravidelné revize. Nastane-li doba revize, je dobré mít FVE od spolehlivého partnera, který si dokáže poradit i v této situaci. SolidSun klientům nabízí mimo jiné i službu dohledového centra, které funguje 24/7 a monitoruje všechny důležité parametry pro správný chod vaší FVE. Víme, že se s elektrárnou něco děje, ještě dřív, než si toho majitel stačí všimnout.

  A co velmi nízká nabízená cena za její pořízení?

  Některé firmy lákají na nízké ceny oproti konkurenci. Může to být způsobeno chybnou kalkulací či malou informovaností firmy ohledně všech souvisejících nákladů. Zdánlivě výhodná pořizovací cena tedy nemusí nutně znamenat, že zákazník v konečném součtu ušetří. Stejně tak tomu může být i u promo akcí typu „střídač k FVE zdarma“ apod. Jedná se o natolik nákladné komponenty, že se jejich cena dříve nebo později promítne jinde.

  Palčivým problém bývá také čas realizace a nedodržování lhůt, dá se tomu předejít?

  Spolehlivý dodavatel je schopen realizovat fotovoltaickou elektrárnu zhruba do 4 měsíců od smlouvy o připojení. Příslib příliš rychlého zapojení může naopak znamenat, že váš dodavatel nezohledňuje reálnou délku legislativních procesů a termínů třetích stran. Skupina SolidSun neslibuje nereálné termíny ani služby. Jsme solidní a stabilní dodavatel, který je pro své klienty dlouhodobým partnerem – staráme se o ně i po instalaci FVE. Klienti jsou spokojení a doporučují nás dále. I díky tomu jsme minulý rok realizovali třikrát více instalací FVE než v roce 2021.

  Více na www.solidsun.cz.  Nepřehlédněte