Není to trestný čin, konstatoval soud k případu aktivistky, která v roce 2018 nesla transparent vyzývající k zapálení policie

Zatímco v listopadu roku 2019 byla Markéta Juřicová poté, co její odvolání zamítl Krajský soud v Ostravě, pravomocně odsouzena k roční podmínce za držení transparentu „Fuck gender, take a Molotov, burn the police”, Okresní soud v Karviné nedávno rozhodl o tom, že se o trestný čin nejedná. Rozhodl, že skutek, kterého se aktivistka dopustila, není trestným činem a věc postoupil, protože by se mohlo jednat o přestupek.

V češtině nápis, který Juřicová nesla v rámci Alt-Pride 2018 na transparentu, znamená „Kašli na gender, vezmi Molotov a zapal policii”. K Okresnímu soudu v Karviné se případ znovu dostal poté, kdy Nejvyšší soud, k němuž aktivistka podala dovolání, v květnu letošního roku obě odsuzující rozhodnutí zrušil s tím, že skutek aktivistky, tak jak jej soud v rozsudku popsal, nenaplňuje znaky trestného činu. Dle Nejvyššího soudu se soudy rovněž dostatečně nezabývaly tím, zda je skutek vůbec natolik společensky škodlivý, aby byl nezbytný jeho trestněprávní postih.

„Musím říct, že se mi ulevilo. Bylo to náročné, chvílemi jsem měla chuť se už dál neodvolávat a nechat to vyšumět, ale jsem ráda, že jsem to neudělala,” okomentovala Markéta Juřicová. „Dnes se již za anarchistku nepovažuji a na transparent bych si pravděpodobně napsala něco jiného. Pořád si ale stojím za tím, že jsem žádný trestný čin nespáchala a těší mě, že soudy to vidí stejně. Člověk, a obzvlášť takhle mladý, by měl mít právo vyjádřit svůj názor beze strachu, že mu to zničí život,” dodává.

Názorově se posunula

„Kdyby po mně někdo chtěl, ať se za text na transparentu omluvím, neudělala bych to, nemám za co. V mých sedmnácti letech to byl můj postoj a jsem hrdá na to, že jsem se nebála ho veřejně vyjádřit, i když si o tom zpětně můžu myslet cokoliv. Ničeho nelituji, jsem ale samozřejmě ráda, že začínám znovu s čistým štítem a můžu se naplno věnovat mým blízkým a stranické práci,“ říká Juřicová.

Nevyzývala jsem k zapalování policejních vozů, brání se dívka, která stane před soudem

V současné době jí je dvacet let, je tajemnicí politické strany Levice, za kterou v příštím roce plánuje kandidovat do Poslanecké sněmovny. Zabývá se problematikou bydlení a podmínkami na pracovištích. Strana Levice vznikla na konci ledna roku 2020 a kandidovala do krajských voleb v Jihomoravském kraji, přičemž nikdo z jejích kandidátů nebyl zvolen. Náš REGION v minulosti o soudu s Juřicovou informoval – kvůli její tehdejší nezletilosti bez uvedení jména.

Včera, 16:30
Patříte mezi lidi, kteří si myjí vlasy jednou až dvakrát týdně nebo dáváte přednost každodenní...
Včera, 16:18
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před celozrnným toustovým chlebem Dan Cake vyrobeným v...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
V minulých dnech byly u nás mrazy jako v pověstném Mrazíkovi. Ve Slezsku -18 stupňů,...
Včera, 15:25
Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace.
Včera, 14:04
Česká filharmonie 4. února nabídne první samostatný stream ze svého televizního studia v Rudolfinu. Tentokrát...
Včera, 13:25
Starý Egypt a kočky – to patří k sobě. Jejich oblibu a úctu k nim dokládají četná...
Včera, 13:20
Příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy možná vzroste z 22 800 na...
Včera, 13:00
V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka aktuálně není situace na to, aby se otevřely lyžařské...
Včera, 12:15
Plochy ovocných sadů v České republice loni dál klesly. Nová výsadba byla loni jednou z...
Včera, 11:48
Nakažlivější takzvaná britská mutace viru způsobujícího nemoc covid-19 se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila...
Reklama