• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Neprakta v Malé pevnosti. Holokaust mu vzal téměř celou rodinu

    Ještě do konce listopadu můžete shlédnout výtvarně-dokumentární výstavu o smutné a méně známé části života známého českého kreslíře a humoristy Jiřího Wintera Neprakty. Sám prožil několik let v bavorské káznici Bernau kvůli své odbojové činnosti, většina jeho rodiny „proletěla komínem“ v koncentračních táborech.

    „Války a revoluce obrátí společnost dnem vzhůru,“ říkával nositel typicky židovského jména Winter. Výstava v předsálí kina Malé pevnosti, která dnes slouží jako muzeum holokaustu, představuje jeho neznámý osud. „Tato výstava se vymyká všem dosud uspořádaným výstavám a to včetně těch v prostoru Židovské obce v Praze a v několika synagogách,“ zve čtenáře Našeho REGIONU vdova po výtvarníkovi a správkyně jeho díla Daniela Winterová. Je přesvědčená, že Winterovo dílo je přinejmenším překvapí a také dodá námět k přemýšlení o síle lidské mysli, odvahy a životodárném účinku humoru, díky kterému se dají lépe snášet rány osudu.

    Winterová, která původně zamýšlela uspořádat výstavu jen k připomenutí výročí Nepraktova odchodu, poznamenává, že vzhledem k současným událostem na Blízkém východě je výtvarníkův odkaz opět velice aktuální.

    Historie se opakuje

    „Měla to být původně jen výstava k výročí, ale vše je jinak. Německem – a nejen jím, ale i Francií a Británií – znovu pochodují davy rozzlobených mladých mužů, kreslí na domy židovské hvězdy a volají ,Židy do plynu!ʻ Politici se bojí konat a naléhavě potřebné energické zásahy nahrazují planými řečmi, jak jest jejich zvykem,“ prohlásila Winterová.

    „Velmi to připomíná situaci, kterou z historie důvěrně známe. A historie nás poučila, že se takovéto projevy musí energicky zlikvidovat hned v samém počátku. Protože i Národní socialisté (neboli nacisté) zprvu působili neškodně a Hitler byl dlouho lidmi vnímám jako pouhý tajtrlík, kterých se vždy mezi progresivní levicovou mládeží vyskytoval dostatek a které nikdo rozumný nemůže brát vážně. Z počátku svými řečmi o spáse světa budil nejvýše pohrdavý úsměv a mávnutí rukou v naději, že ten mladík z toho vyroste a začne mít rozumnější starosti. Dnes víme, jak tragický to byl omyl. A o pouhých několik let později celá rodina Jiřího Wintera skončila v plynových komorách Osvětimi,“ dodala.

    Neprakta, který holokaust jako zázrakem přežil, se pak rozhodl lidem přinášet smích a radost. A funguje to i v jinak stísněných prostorách Terezína. Můžete se o tom přesvědčit sami.

    Málo známá část Nepraktovy tvorby

    Kamarádi (Archiv D. Winterové)

     

    Nepraktova sestřenice Eva Winterová (Archiv D. Winterové)
    Vzpomínka na přítele (Archiv D. Winterové)

     

     

     



    Nepřehlédněte