Nesmyslné testování: Děti často a přísněji, ve firmách stačí jednou týdně

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o frekvenci testování či místo. Obrátila se kvůli tomu na ministra zdravotnictví. 

Šimůnková upozornila, že zatímco žáci se musí testovat dvakrát týdně, u zaměstnanců stačí testování jednou za týden. Žáci navíc musí být testováni v budově školy, zatímco zaměstnanci se mohou testovat doma.

„Ministerstvo zdravotnictví nutnost testovat žáky dvakrát týdně zdůvodňuje nižší účinností antigenních testů oproti RC-PCR testům. Pochybnosti o spolehlivosti používaných antigenních testů vzbuzují také dostupné informace o nízkém počtu pozitivně testovaných žáků. Není pak ale jasné, proč tento důvod nevede spíše k využívání testů přesnějších, ani proč se stejná obava nepromítá do opatření, která se týkají zaměstnanců,“ uvedla Šimůnková.

To samé lze pak podle ní říct také o místu testování, kdy žáci musí být testováni ve škole, a ne doma, mimo jiné kvůli obavám z nenahlašování pozitivních nálezů. „Stejné obavy přitom zřejmě nepanují u zaměstnanců, kterým se důvěra v tomto ohledu dává, ač mnozí z nich jsou současně i rodiči žáků a mohli by své děti také otestovat v domácím prostředí. Provedení testu ve škole s sebou může navíc nést i riziko ponížení dítěte v případě jeho pozitivního výsledku při hromadném testování,“ uvedla Šimůnková.

V Semilech odvolali ředitele, který odmítal testování dětí

Specifická je pak podle ní situace žáků s některými typy postižení. Pokud totiž tito žáci ze zdravotních důvodů nemohou podstoupit testování, považují se za žáky, jejichž škola je uzavřena z důvodu mimořádného opatření při epidemii. Rodina pak sice má nárok na ošetřovné, to ale podle Šimůnkové neřeší potřebu účastnit se prezenční výuky ani dlouhodobou sociální izolaci těchto dětí. V některých případech by přitom podle ní stačilo zavést možnost, aby děti mohly být testovány doma.

„Jiným problémem pak je, že někteří žáci nemohou ze zdravotních důvodů podstoupit testování stěrem z nosu, ale mohli by být testováni například ze slin. Tento typ testů však v jejich škole není k dispozici,“ uvedla Šimůnková.

Zástupkyně ombudsmana se v této věci obrátila na ministra zdravotnictví. Požádala ho o vyjádření a řešení těchto problémů.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama