• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nespravedlivý přístup k městským částem? V případě školek se to může vymstít

  25.9.2017
  Kamila Steinbachová

  Na pražském zastupitelstvu se pravidelně strhává pře kolem projednávání rozdělení přebytků rozpočtu – zatím naposledy v červnu se jednalo o rozdělení tří miliard korun. Politické strany si vyčítají, že ty z nich, které jsou zrovna u moci, dávají více do městských částí, kde vládnou jejich představitelé. Městské části peníze většinou používají na opravy mateřských či základních škol, sportovišť, do sociálních projektů a podobně.

  Předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija v červnu dokonce nařkla koalici z politické korupce, neboť peníze nešly do městských částí, vedených starosty za ODS, nebo těch, kde ve vedení není žádná strana koalice či se za za tamní projekty nikdo z koalice nepostavil. Koaliční zastupitelé se nařčení bránili – podle náměstkyně Evy Kislingerové (ANO) byly peníze rozděleny městským částem, které o ně požádaly, a předložily kvalitní projekty.

  Zastupitel Mikuláš Ferjenčík (Piráti) připomněl, že Rada hlavního města Prahy zřídila komisi, kde ale nejsou zastoupeny všechny strany, jejichž zástupci byli zvoleni do zastupitelstva, chybí tam vyslanci Pirátů a komunistů. V červnu se zastupitelé takto nehádali poprvé, rozdělování peněz městským částem na projekty si vyčítali i za minulého či předminulého vedení města.

  Rozšíření kapacity škol

  Některé městské části přitom mohou peníze potřebovat kupříkladu na rozšíření kapacity mateřských škol. Od letošního školního roku je povinný poslední rok přeškolního vzdělávání. Od roku 2020 budou navíc muset mít děti garantované místo v mateřské škole od dvou let věku, čímž se počty dětí opět navýší. Už dnes jsou mateřské školy zaplněné, a pokud do nich chtějí rodiče umístit dvouleté dítě, mnohdy se to nedaří.

  Musí pak, pokud na to mají finance, využít chůvy. Nebo dát děti do dětských skupin, které také ale nejsou všude, navíc je zde nižší standard než v klasických mateřských školách. Alternativou jsou kupříkladu i lesní mateřské školy, které ale vyjdou kolem šesti tisíc korun na měsíc pro jedno dítě. Ještě více se platí v některých jiných soukromých školkách.


  Témata:

  Nepřehlédněte