• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nevíte, co s penězi? Kupte si nevyužívané nádraží v Jablonci

    Správa železnic znovu nabízí nevyužívanou budovu dolního nádraží v Jablonci nad Nisou. Vyhlásila veřejnou soutěž.

    Za zdevastovanou budovu z konce 19. století žádá 2,395 milionu korun, zájemci ale mohou nabídnout i méně. Nádraží, které nutně potřebuje kompletní rekonstrukci, stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi na Brandlu a je součástí opěrné zdi, která zpevňuje svah. Nabídky lze podávat do 27. srpna.

    Veřejnou soutěž na prodej bývalé výpravní budovy neúspěšně vyhlásila Správa železnic v lednu. „Město Jablonec nad Nisou o budovu zájem nemá kvůli vysokým nákladům na nutnou rekonstrukci,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

    Bývalá výpravní budova s restaurací a kancelářemi z roku 1889 léta neslouží svému účelu, před pěti lety byla určena k demolici. Z té ale sešlo a Správa železnic se ji teď snaží zpeněžit. „Zděná budova se dvěma nadzemními a dvěma podzemními podlažími se sedlovou střechou je dlouhodobě nevyužívaná. Je odpojená od inženýrských sítí, okna a dveře v úrovni kolejiště jsou zazděné z důvodu zamezení vniknutí nežádoucích osob. Budovu však je možné napojit na rozvody elektřiny, kanalizace a plynu z veřejných uličních řadů,“ uvedla Správa železnic.

    Budova stojí na velmi rušném místě, kolem vede silnice I/14 z Liberce přes Vratislavice do Jablonce, na přilehlé trati staví vlaky každých 15 minut a podobnou frekvenci mají i tramvaje na meziměstské trati Liberec – Jablonec, jejichž provoz obnovil liberecký dopravní podnik po více než dvouleté výluce 1. května. Nový majitel také musí počítat s tím, že je přes budovu vedena přípojka nízkého napětí pro venkovní osvětlení železniční zastávky a také napájení zabezpečovacího zařízení, obojí je ve správě Správy železnic.

    O záchranu nádraží v minulosti usilovalo Sdružení pro obnovu kolejových drah v Jablonci nad Nisou, které si tam chtělo vybudovat klubovnu, prostor s velkým modelem kolejiště a spolek uvažoval také o otevření kavárny nebo restaurace. Ze záměru ale sešlo. Navzdory stáří nemá budova památkovou ochranu, případní zájemci o pozemek o rozloze 630 metrů čtverečních si mohou budovu prohlédnout v červenci a srpnu.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte