Nezdárný syn zdárného otce se nakonec ujal jeho literárního odkazu, a úplně skvěle. Tušíte, kdo to byl?

Další fotky

Řeč je o Michelu Jeanovi Pierre Verneovi, který se narodil 3. srpna 1861 jako jediné dítě Julesa Verne a jeho manželky Honorine du Fraysne de Viane, a zemřel 5. března 1925. S otcem se nejprve nesnášel, ale po jeho smrti byl schopen pokračovat v jeho díle. Díky tomu je na světě o pár verneovek víc.

V dětském věku i jako dospívající mladík byl Michel vzpurnost sama. Otec si z něj zoufal tak, že ho roku 1876 dokonce poslal na osm měsíců do polepšovny. To ještě více zvýšilo Michelovu nenávist k otci. O tři roky později mu otec našel nové uplatnění, poslal ho jako námořníka do Indie na lodi svého bratra Paula (1829 – 1897), kapitána dálkové plavby.

Tohle byste od Vernea nečekali. Temná vize 20. století – jenom technika a peníze

Výchovné lekce však nepomohly. Michel v 19 letech způsobí skandál, když uteče s herečkou z městského divadla z Amiensu, která je o čtyři roky starší. V roce 1883 otec Michela přinutí, aby se oženil, což se stane 15. 3. 1884. Rodiče nejsou při obřadu přítomni. Za půl roku Michel svou mladou manželku opouští a ta se s ním 20. listopadu rozvádí. Jako důvod uvede to, že Michel vyhledává na veřejných místech společnost žen nízkých morálních hodnot, že na měsíc opustil domov a že proti ní ženě použil tělesné násilí.

Ve skutečnosti Michel utekl s mladou klavíristkou, které je 18 let a je s ním těhotná. V tomto případě šlo o stabilnější svazek. Dvě děti se tomuto páru narodily ještě před sňatkem, který byl uzavřen roku 1890 v Paříži, opět bez přítomnosti rodičů. Potom přišlo na svět ještě třetí dítě.

Od žabích stehýnek k mobilům a internetu. Možná i Jules Verne by se divil

Verne poznal, že Michel po něm zdědil literární talent, tak mu zprostředkoval místo spolupracovníka listu „Le Figaro“. Michel začal pod otcovým jménem vydávat články a povídky. Nejznámější je sci-fi povídka „Den amerického novináře 2889“, vydaná roku 1889, v níž Michel popisuje technické vynálezy v budoucnosti a vyslovuje obavy z nadvlády Spojených států nad světem. V podnikání se Michelovi ale nevede, a tak ho otec podporuje formou měsíční renty.

Začátkem roku 1905 Michel pomáhal nemocnému otci s přípravou jeho posledních románů do tisku. Po jeho smrti získává jako jediný dědic celou jeho literární pozůstalost, přičemž řada textů je v různém stupni rozpracování. Michel se jich ujímá a dovádí je do finální podoby. Je dokonce docela dobře možné, že některé knihy napsal potom sám úplně celé. Které to jsou? Podívejte se do galerie.

FOTO: Michel Verne

Michel Verne - Zlatá sopka – Levné knihkupectvíMichel Verne - Michel Verne – wikipediaMichel Verne - Jules Verne (1828-1905), French writer, by Nadar (Michel Verne - Den Amerického novináře – GoodreadsMichel Verne - Honba za meteorem – Knihy Dobrovský
Další fotky
Michel Verne - Honba za meteorem – wikipediaMichel Verne - Lodivod dunajský – Antikvariát OpavaMichel Verne - Lodivod dunajský – wikipedieMichel Verne - Maják na konci světa – antikvariát mlhaMichel Verne - Maják na konci světa – wikipedieMichel Verne - Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsakovy – databáze knihMichel Verne - Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsakovy – wikipedieMichel Verne - Tajemství Viléma Strotze – WikipedieMichel Verne - Trampoty páně Thompsonovy – Můj antikvariátMichel Verne - Trampoty páně Thompsonovy – wikipediajpgMichel Verne - Trosečníci z lodi Jonathan – wikipediaMichel Verne - Včera a zítra – wikipedieMichel Verne - Zlatá sopka – Levné knihkupectvíMichel Verne - Zlatá sopka – wikipedieMichel Verne - Tajemství Viléma Strotze – Antikvariát Pod Svícnem

Odborníci sice mají pochyby o kvalitě Michelova díla a vnímají tyto poslední verneovky jako „slabší“, ale jejich milovníci mají jasno. Dobře, že Michel byl schopen dotáhnout otcovo dílo do konce!

 

Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Reklama