Ničivé záplavy, které v polovině září zasáhly Jesenicko, zanechaly za sebou spoušť nevídaných rozměrů. Statici po důkladné kontrole vydali nelítostný verdikt – 39 objektů, převážně rodinných domů, muselo být zcela zbouráno. Dalších 18 staveb čeká částečná demolice.
Markéta Kaniová, mluvčí jesenické radnice, uvedla, že nejhorší situace nastala v České Vsi, Mikulovicích a Bělé pod Pradědem. Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR již z bezpečnostních důvodů provedl všechny nařízené kompletní demolice.
Statici prověřili v okrese Jeseník přes 230 objektů. Částečné demolice, týkající se především přístaveb a hospodářských budov, jsou nyní v rukou samotných občanů nebo probíhají ve spolupráci s obcemi prostřednictvím soukromých firem. Financování těchto prací by měl zajistit kraj.
Povodně napáchaly největší škody v okolí řek Bělá, Staříč a Vidnávka. Postiženy byly obce od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Písečnou až po Mikulovice, ale také severněji položené lokality jako Kobylá nad Vidnavkou, Velká Kraš, Vidnava, Žulová a Vápenná.
Situace není o nic lepší ani v sousedním Moravskoslezském kraji, kde padlo rozhodnutí o demolici 72 staveb, z toho 37 rodinných domů. Nejvíce jich je na horním toku Opavy na Bruntálsku.
Vláda nezůstává k této katastrofě lhostejná. Schválila poskytnutí jedné miliardy korun na pomoc postiženým obcím a krajům. Tyto prostředky budou využity na zajištění dočasného náhradního ubytování a prostor pro vzdělávání. Od začátku listopadu bude možné žádat o podporu na financování modulárních kontejnerových jednotek.
S odstraňováním následků povodní budou nadále pomáhat i vojáci. Vláda prodloužila jejich nasazení, přičemž v zasažených regionech může působit až 1000 příslušníků armády až do konce listopadu.
Zdroj: ČTK