• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nízkoprahové centrum pro bezdomovce v Teplicích vzbuzuje obavy

  29.5.2024
  Simona Knotková

  Obyvatelé Teplic podepisují petici proti zřízení nízkoprahového centra pro bezdomovce v bývalé měnírně ve čtvrti Trnovany.

  Bojí se zhoršení bezpečnosti v lokalitě, která je již nyní problémová. Na debatu se zástupci města a poskytovateli sociálních služeb jich v úterý přišly k budově, kterou chce radnice přestavět, desítky.

  Záměr bude magistrát realizovat pouze, pokud získá dotaci, která by měla pokrýt většinu nákladů. Investice je za 30 milionů korun. Žádost o dotaci podá radnice v létě. Centrum by nabízelo hygienické zázemí pro osoby bez přístřeší, stravu a podporu při řešení osobních záležitostí. Dále se počítá s podporou rodin v krizových situacích a sociálním poradenstvím. Všechny tři služby by byly financovány ze státního rozpočtu.

  Na debatě před měnírnou lidé sdělovali své zkušenosti ze života v Trnovanech. Někteří uvedli, že se bojí večer pouštět děti ven nebo venčit psa. „My tady ty bezdomovce nechceme,“ zaznívalo opakovaně. Jeden z autorů petice Vít Kraus řekl, že město zatajovalo informace o zřízení centra. Záměr schvalovali zastupitelé v únoru, objekt je v majetku města.

  Bezpečnost v místě zajistí podle primátora Jiřího Štábla (ANO) kamery a městská policie. Vedoucí sociálního odboru teplického magistrátu Iva Tichá řekla, že sociální služby je potřeba poskytovat v místě, kde jsou problémy. Obavu mají občané ze snížení hodnoty nemovitostí a ohrožení podnikatelské činnosti v okolí.

  Teplice podle obyvatel trpí tím, že v místní nemocnici je záchytka pro celý Ústecký kraj. Barbora Bočková z neziskové organizace Květina uvedla, že měsíčně na záchytce končí zhruba 120 lidí, z toho třetinu nebo čtvrtinu tvoří lidé bez domova a z nich je polovina obyvatel Teplic. „Zbytku se zajišťuje mimořádná pomoc z úřadu práce na cestu zpět,“ uvedla. Na záchytné stanici se zhruba 80 procent lidí ocitá kvůli alkoholu, 20 procent je drogově závislých. V roce 2022 bylo z celkového počtu 1239 klientů 360 lidí bez domova, tedy 30 procent.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte