• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nouzový mikrozdroj z Plzně pomůže při živelných katastrofách

  30.11.2023
  Simona Knotková

  Nouzový mikrozdroj elektrické energie vyvinutý plzeňskými vědci pomůže při živelních katastrofách nebo jiných krizových událostech.

  Dvoukilogramové zařízení potřebuje pouze libovolný dvanáctivoltový akumulátor, například autobaterii. Z něj vytvoří škálu běžně využívaných stejnosměrných i střídavých napětí, řekla mluvčí Západočeské univerzity (ZČU) Šárka Stará.

  Zařízení vyvinuli výzkumníci Regionálního technologického institutu (RTI) Fakulty strojní ZČU, kteří ho nazvali „nouzový mikrozdroj“, může napájet malé i větší spotřebiče. Inspirovali se situacemi, které vznikají při živelních katastrofách a jiných nepředvídatelných událostech velkého rozsahu. „Dochází k přerušení dodávek elektřiny, kdy nelze třeba oživit plynové vytápění domů, získat informace z rozhlasu, využít komunikační prostředky jako mobily či internet a zajistit jejich napájení nebo dobíjení. V těchto situacích lze nouzově použít akumulátory z automobilů a jiné. Náš systém se k nim jednoduše připojí a vznikne ostrovní mikrozdroj s výstupy DC a AC,“ řekl Tomáš Kavalír z RTI.

  Vyrábí běžně využívaná napětí stejnosměrná a střídavá o trvalém výkonu až 200 W, špičkově i 400 W. Je malý, lehký a bezhlučný. „Lze ho doplnit o přenosné skládací fotovoltaické panely nebo větrné mikroelektrárny a pomocí nich, případně i ze sítě ukládat vyrobenou elektřinu do externí baterie v době, kdy ještě lze tyto zdroje využít,“ řekla mluvčí.

  Kavalír vyvinul zdroj s Jiřím Sikou, Michalem Křížkem a Pavlem Žlábkem. Uvažují o vzniku startupové firmy i o hledání investora, který by technologii převzal a zajistil uvedení na trh. „Nesnažíme se konkurovat ‚powerbankám‘ s omezenou kapacitou, relativně vysokou cenou, hmotností, nákladnější možností transportu a životností danou pevně nainstalovaným palubním akumulátorem. Snažíme se o jednoduché, levné a univerzální řešení, které lze vyrábět hromadně ve velkých sériích a snadno ho transportovat,“ řekl Sika.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte