Pohled s odstupem času
O titulu pohovořil velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss, který je rád, že se životopisu Gustáva Husáka ujal mladý historik, který nežil v období, kdy byl Husák prezidentem a generálním tajemníkem ÚV KSČ, a mohl tak najít odstup a schopnost posoudit jeho život. „Generační odstup umožňuje, aby český i slovenský čtenář konečně dostal syntetický obraz života Gustáva Husáka i toho, co ovlivňoval,“ řekl. Ocenil, jak Macháček prostudoval archivy, s kým vším mluvil… „Vypořádat se s minulostí znamená především se s tou minulostí seznámit, poznat ji,“ podotkl Weiss.
Co vynesly na světlo ruské archivy?
Profesor Jan Rychlík řekl, že Macháček se Husákem zabýval už jako student, byl tématem jeho disertační práce. „Odhalil řadu materiálů, o kterých jsem vůbec nevěděl. Dostal se i do ruských archivů v Moskvě, kde zjistil, jak byl Husák sledován. Je to bohatý faktografický materiál,“ uvedl. Kniha byla i proto navržena na Cenu československých historiků za rok 2017.
„Jsem rád, že je o dílo zájem,“ poznamenal Macháček. Studiu Husáka se věnoval devět let, shodou okolností stejný počet let, který si Husák odseděl v padesátých letech v kriminálech – kniha totiž pojednává nejen o jeho politické kariéře v 70. a 80. letech, ale i o jeho účasti ve Slovenském národním povstání či o tom, jak v 50. letech čelil výslechům.
Přináší kniha objektivní pohled?
Macháček řekl, že během oněch devíti letech nebyl je pohroužen archivů, normálně při tom žil, sportoval, chodil do hospody na pivo… Díky setkávání se s různými lidmi, kteří se s Husákem znali, poznal mnoho zajímavých osudů, dobré vztahy měl i s archiváři, kteří mu vycházeli vstříc.
„Říká se, že mezi historiky a archiváři bývá rivalita, já jsem to vůbec nezažil, naopak,“ doplnil. Uvedl, že se netváří, že se jedná o stoprocentně objektivní pohled na politika, který se stal symbolem doby normalizace. Přiznal i, že vztah k Husákovi se u něj měnil, jak jej poznával. „Na začátku jsem o něm skoro nic nevěděl,“ uvedl. Když ho poznal, mizel černobílý pohled, „nabývalo barevnosti a mnohovrstevnatosti“.