Nová naučná stezka vás provede Vysokým Mýtem a okolím

23.6.2022
Redakce

Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku v červenci dokončí naučnou stezku po duchovních místech ve městě a okolí. Trasa bude dlouhá asi deset kilometrů a vede i do Vraclavi s poutním kostelem. Zastavení budou zhotovená z pískovce.

Naučné zastávky město staví z pískovce, který pochází z jednoho bloku kamene. Na něm budou desky s informacemi, fotografie. Duchovní cesta povede polními cestami z centra Mýta na Knířov, Vanice, Sedlec, Vraclav a zpět do města. Turisté uvidí menší i větší sakrální objekty, kostely, sochy, kapličky nebo smírčí kříže.

„Duchovní rozměr naučné stezky podtrhuje osobnost vysokomýtského rodáka, jezuity, básníka a prozaika Bedřicha Bridela. Byl jednou z nejzajímavějších postav české literatury 17. století. S jeho texty se návštěvníci potkají na každém zastavení,“ řekl historik Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Vojtěch Barcal.

Město postupně nahrazuje staré stezky vyznačené Českým svazem ochránců přírody. Nejdřív vznikla historická, která vede městem, pak přírodní v lokalitě na Vinicích. Nyní je doplnila duchovní stezka. „Původní informační panely naučných stezek z konce 90. let už byly poškozené a dožilé. Zvažovali jsme jejich obnovu, ale nakonec jsme se rozhodli, že vytvoříme tři nové okruhy,“ řekl starosta František Jiraský.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte