Nově zvolení zastupitelé jsou starší a je mezi nimi více žen

25.9.2022
Doris Drienová

Zastupitelé v obcích a městech vzešlí z letošních komunálních voleb jsou proti předchozím volbám v roce 2018 v průměru o půl roku starší, jejich věkový průměr se zvýšil na 47,56 roku. Přibylo mezi nimi žen, je jich téměř 29 procent, o jeden procentní bod víc než minule. Vyplývá to z údajů na volebním webu Českého statistického úřadu.

Nejstarší zvolenou zastupitelkou je osmaosmdesátiletá učitelka Sylva Knedlová, která bude působit v zastupitelstvu Fryštáku na Zlínsku. Kandidovala za ODS. Nejmladších zastupitelů ve věku 18 let je podle ČSÚ 11 a všichni mají jako povolání uvedeno student.

„Vůbec nejmladší zastupitelstvo zvolili v obci Honbice v okrese Chrudim (průměrný věk 29,5 let). Obcí s nejvyšším průměrným věkem zvolených zastupitelů jsou naopak Všepadly na Domažlicku (71,5 let),“ uvedli statistici v dnešní tiskové zprávě. Výhradně ženské zastupitelstvo mají ve čtyřech obcích, kterými jsou Počepice na Příbramsku, Biřkov na Klatovsku, Jestřabí v Krkonoších na Semilsku a Okarec v okrese Třebíč. Jen muži zasedli v zastupitelstvech 423 obcí.

Nově zvolení zastupitelé v městských obvodech a městských částech jsou proti předchozím volbám v průměru o rok starší. Také mezi nimi přibylo žen a jejich podíl vzrostl na 29,6 procenta.

Češi v pátek s sobotu rozhodli o složení 6383 zastupitelstev obcí, městských částí či obvodů. Nové senátory volili ve 27 okrscích, už v prvním kole získali mandát tři politici. Druhé kolo ve zbývajících 24 obvodech se uskuteční za týden, tedy v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte