Novela zákona o tržní síle zvýhodňuje Agrofert, tvrdí Svaz obchodu

30.9.2022
Doris Drienová

Finální podoba novely zákona o významné tržní síle zvýhodňuje podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) holding Agrofert. Novelu v pátek schválila Sněmovna. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy na poslední chvíli prosazené pozměňovací návrhy poslanců hnutí ANO směřují proti původnímu záměru zákona, který má chránit menší firmy před tržní silou větších společností. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Poslanec ANO Jaroslav Faltýnek sdělil, že původně novela naopak nahrávala obchodním řetězcům. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO Andreje Babiše.

Nově se má významná tržní síla posuzovat podle obratu odběratele vůči obratu dodavatele. Podle SOCR přijetí tohoto konceptu vede k tomu, že při překročení hranice pěti miliard korun obratu ze strany dodavatele a odběratele se zákon nebude vztahovat pouze na skupinu Agrofert, protože jiný takový subjekt v Česku není.

Podle Prouzy jsou pozměňovací návrhy hlavně dílem poslance ANO Faltýnka. Podle Faltýnka ale Prouza „povídá nesmysly“. „Pan Prouza byl autorem této novely, která významně nahrávala obchodním řetězcům proti zemědělcům a potravinářům. Pozměňovací návrhy pana (Karla) Smetany (KDU-ČSL) a (Josefa) Kotta (ANO) řeší právě nekalé praktiky a spolupracovala na nich Agrární komora,“ napsal Faltýnek.

Postup ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) při přípravě zákona označil Prouza za poloutajovaný. „Jeho úzká spolupráce s Jaroslavem Faltýnkem působí, jako by se pan ministr stal zaměstnancem Agrofertu. Ministrem Nekulou a Jaroslavem Faltýnkem protlačené pozměňovací návrhy znamenají, že Agrofert bude vyjmut z byrokratické regulace zákona o významné tržní síle, takže odběratelé budou motivováni k tomu, aby jednoduše obchodovali s Agrofertem místo toho, aby uzavírali složité smlouvy s menšími dodavateli,“ uvedl. „Koncern Agrofert vždy podniká v souladu se zákonem a jsme připraveni se řídit i tímto novým právním předpisem, přestože očekáváme i pro nás nárůst administrativy,“ sdělil k novele mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Podle zákona mají nově mít významnou tržní sílu podniky s obratem od dvou milionů eur, tedy asi 50 milionů korun za poslední účetní rok. Podle poslaneckého pozměňovacího návrhu poslanců Smetany a Kotta bude mít významnou tržní sílu i takový odběratel, jehož roční obrat v tuzemsku přesáhne pět miliard korun. Významnou tržní sílu bude mít i odběratel s obratem do pěti miliard, pokud je ovládanou osobou a pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne pět miliard.

Ministr Nekula na tiskové konferenci řekl, že novela zákona přispěje ke zprůhlednění celého trhu s potravinami, což je zásadní pro všechny spotřebitele. Uvedl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude moci posuzovat aktivity mnohem většího množství subjektů, protože doposud mohl sledovat pouze 12 největších firem, nově se má podle ministra zákon týkat zhruba 800 podniků. „Ke zneužití dominantního postavení dochází nejen mezi největšími obchodníky a jejich dodavateli, ale často dochází ke zneužití významné tržní síly i mezi potravináři a zemědělci,“ doplnil.

SOCR kritizuje v novele také například zavedení garantované platnosti kupní ceny minimálně na dva měsíce. Pro dodavatele to může podle svazu znamenat, že v případě růstu fixních nákladů bude platit víc, ale nedostane za výrobky víc peněz. Svaz zkritizoval rovněž povinnost pro odběratele, aby poskytli přiměřené protiplnění za slevu. „Až si budete kupovat auto a vyjednáte si slevu, budete souhlasit s požadavkem prodejce, že budete jako protihodnotu za slevu měsíc mýt podlahu v autosalonu?“ sdělil k tomu svaz.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte