Novostavba v Pařížské: Plány budí stále větší odpor

1.2.2021
Redakce

„Mnohovrstevnatým záměrem zahrnujícím revitalizaci a obnovu veřejných ploch na konci Pařížské třídy a Dvořákova nábřeží, jejich výrazného rozšíření na úkor dnes nevyužívaných nebo nepřístupných míst… “ Tak představuje investor projekt Staroměstská brána na náměstí Miloše Formana. Místní lidé ale mají názor zcela opačný – podle nich jde o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel.

Jeden z nejznámějších pražských hotelů InterContinental získal před časem nové majitele, ti se rozhodli pro celkovou úpravu a proměnu okolí. A část místních je jednoznačně proti. A co že lidem z Jedničky na plánech vadí?

Tomáš Bajusz: Jedná se o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel

„Vždyť se jedná o výstavbu obchodního domu s kancelářemi na náměstí v samotném historickém centrum Prahy! Copak už jsme ztratili poslední kousky zdravého rozumu a soudnosti? Jde o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel. Okolí hotelu i samotné náměstí je velmi zanedbané, původní majitelé neinvestovali téměř nic do oprav a řešili pouze to nejnutnější ke generování zisku. Revitalizace je nutná, vítáme ji, ale žádná budova tam prostě nepatří,“ říká předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz s tím, že v roce 2018 spolek organizoval první petici, kterou podepsalo 2000 občanů.

„Původní petici vzalo zastupitelstvo hl. m. Prahy v květnu 2018 na vědomí, ale žádné usnesení nebylo přijato. Tehdejší rada, i pod vlivem této petice, následně rozhodla o změně piazzetty na náměstí. Díky tomuto kroku, tvrdili radní, není možné na tomto prostoru v centru města stavět jakoukoli budovu. Dnes vedení města, zdá se, podlehlo tlaku majitelů hotelu,“ říká Tomáš Bajusz. Nyní je proto možné podepisovat petici novou.

Investor proměny náměstí: Projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu

„K nové petiční akci jsme přistoupili právě proto, abychom jim tyto skutečnosti připomenuli a ukázali, že se nejedná o několik místních obyvatel, ale o setrvalý názor veřejnosti, která se stavbou obchodně-administrativní budovy nesouhlasí,“ vysvětluje předseda spolku. Investor projektu R2G a.s. však říká, že zadavatel zakázky, kterým je nikoliv developerská skupina, ale jde o investiční počin několika rodin českých podnikatelů, se rozhodl na vlastních pozemcích investovat velké částky do obnovy a tvorby veřejného prostoru, zároveň ale ponechává prostor pro svobodnou tvorbu a je otevřen komunikaci.

Podle něho nejde o zástavbu náměstí Miloše Formana, ale budoucí podoba náměstí naopak přidá metry veřejnému prostoru. Občanské sdružení prý hájí své soukromé zájmy a studio prý v mnohém kritikům ustoupilo.

„Ano, to jsme už udělali. Výsledkem více než rok trvající veřejné a odborné participace byla objemová redukce budovy na náměstí Miloše Formana do současné podoby a stejně tak její vizuální úpravy. Na těchto úpravách se podílely odborné instituce městské části Praha 1, hlavního města Prahy, Národního památkového ústavu, experti v oblasti architektury a urbanismu i samotní občané,” říká za investora Jakub Dyba.

Podle něho projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu, který je nastaven tak, aby doba pandemie, kdy je Praha prázdná a bez turistů, byla co nejlépe využita. „Předpokládáme, že k otevření hotelu a dokončení projektu dojde v lednu roku 2023,“ upřesnil Dyba.Nepřehlédněte